İBB, altı metro projesi ihalesini iptal etti: Bedeli halkın sırtına

Saray talimatıyla istifası istenen belediye başkanlarının ardından ‘yeni başkan’ların rant paylaşım organizasyonunu yeniden yapmasıyla milyonlarca liralık ihaleler iptal edildi. İBB şirketlere karşılıklı fesihi dayatsa da, ortaya çıkacak kamu zararı yine halkın sırtına yüklenecek. ‘Peki hesabı kim verecek?’ sorusunu ise İBB yanıtlamıyor.

Erdoğan’ın yeni yönetim sisteminde yer almadığı için gönderilen belediye başkanlarının ardından rant organizasyonunda tek adama tam itaat eden yeni belediye başkanlarının ihale iptalleri devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kadir Topbaş döneminde ihalesi yapılan 6 metro projesini iptal etti. İBB, iptalleri karşılıklı fesih şeklinde yapmaya zorluyor. Ancak iptallerden doğacak yüzde 10 cayma bedeli İBB’nin yani yine İstanbul halkının cebinden karşılanacak.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Başakşehir-Kayaşehir metro hattı, Göztepe – Ataşehir – Ümraniye metro hattı, Mahmutbey – Esenyurt metro hattı, Kirazlı – Halkalı metro hattı, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı ve Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattı ihaleleri İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından iptal edildi.

Alarko’nun yer aldığı ortak girişimin 1.6 milyar TL bedelle sözleşme imzaladığı Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu inşaat ve elektromekanik sistemleri ihalesi iptal edildi. Gülermak Ağır San. İnş. ve Tah. A.Ş. ve Nurol İnş. ve Tic. A.Ş.’nin aldığı “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” ihalesi için de İBB tarafından karşılıklı fesih ‘ricası’nda bulunuldu.

İstanbul halkının zararı ne olacak?
Daha önce AKP’li belediye başkanı tarafından yapılan metro projesi ihaleleri, yine AKP’li belediye başkanı tarafından iptal edildi, gerekçe sunulmadı. Oysa projelerin neden iptal edildiğinin kamuoyuna duyurulması, eğer bir usulsüzlük varsa sorumluları hakkında yasal süreçlerin başlatılması bir zorunluluk. Fakat İBB, ‘Peki hesabı kim verecek?’ sorusunu yanıtlamaktan kaçınıyor.

Projelerin iptal edilmesiyle birlikte işten çıkarmalar da gündemde. Mühendislerin de aralarında bulunduğu proje çalışanlarının işlerine son verilecek.

politeknik.org.tr