Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda Cengiz’e yapı ruhsatı izni

AKP-Saray iktidarının inşaat patronlarından Mehmet Cengiz’e, daha önce bedelsiz aldığı Üsküdar’daki Hüseyin Avni Paşa Korusu yapı ruhsatı izni verildi. Koru içindeki tek yapı olan tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü Cengiz Holding koru aldıktan sonra yanmıştı.

AKP-Saray iktidarının ayrıcalıklı yandaş havuz şirketi Cengiz Holding’e verilen imtiyazların arkası kesilmiyor. Cengiz Holding’e bu kez de Üsküdar’daki Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda yapı ruhsatı verildi. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), koruda inşaat için gerekli izinlerin alındığını, müze ve kütüphane vasıflı yapı ruhsatının 19 Mart 2015’te verildiğini belirtti. Ruhsat, koru içindeki tek yapı olan ve Mehmet Cengiz koruyu bedelsiz olarak aldıktan sonra çıkan yangında yok olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü yerine yapılacak yapı için verildi.

Geçtiğimiz yaz iş makinalarıyla çalışmalara başlayan ve koruyu tahrip eden Cengiz İnşaaat birçok ağacı tahrip etmiş, korunun Üsküdar sahil yoluna uzanan kısımlarında beton duvar çalışmaları yürütmüştü.

Cengiz, yolsuzluk dosyalarında “ev yapacağım” diyordu
Kapatılan 25 Aralık soruşturmasında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz arasında ortaya çıkan dinleme kaydında Cengiz, Bayraktar’a “Hüseyin Avni Paşa Korusu’na 10 tane ev yapacağım” diyordu.

Ne olmuştu?
Üsküdar’daki 3 bini aşkın ağaçla dolu tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu, yüzde 65’i TMSF’den, yüzde 35’i ise özelden olmak üzere Cengiz İnşaat’a satılmıştı ancak 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında ‘0’ TL yazıyordu. Satış işlemi gündeme geldiğinde Cengiz İnşaat’tan yapılan açıklamada “Satın alınan yer Hüseyin Avni Paşa Korusu’dur. İçinde bir adet tarihi köşk mevcut. Restore edilerek kullanıma açılacaktır” denilmişti.

Ancak koru içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü, 28 Haziran’da çıkan yangında kül oldu. İtfaiye raporunda yangına neden olabilecek bir unsura rastlanmadığı belirtilirken, tescilli köşkün sigortalanmadığı da ortaya çıktı. Koruma Kurulu yangından önce Cengiz İnşaat’ın projesini onaylamayarak, yerinde inceleme kararı almıştı. Yangınla ilgili başlatılan soruşturmada ise 3 Eylül 2014’te takipsizlik kararı verildi.

Köşkün olduğu alanda 2015’te iş makinelerinin çalışmaya başladığı, inşaat yapıldığı iddiaları gündeme geldi. İddialarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam 5 Ağustos 2015’te suç duyurusunda bulundu. Koru içindeki tescilli ağaçların kesildiği, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi olan tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü ve bahçesinde iş makinesiyle çalışmanın yasak olduğu vurgulandı.

İstanbul Valiliği, şikayetçi olunan Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri hakkında ön inceleme yaparak 22 Ekim 2015’te soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

politeknik.org.tr