Belgrad Ormanı’nda tren hattına karşı eylem çağrısı
Spread the love

İstanbul’un Belgrad Ormanları’nda yapılmak istenen turistik tren hattına karşı Kuzey Ormanları Savunması 16 Aralık Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne eylem çağrısı yaptı.

İstanbul’un kuzey hattındaki ormanlar üzerine proje yapılmaya devam ediyor. Yüz yıl kadar önce kömür taşımak için kullanılan, artık sadece belli belirsiz izleri kalan raylı hat (dekovil), ‘nostaljik hat’ adıyla yeniden inşaa edilmek isteniyor. Doğal yaşam alanları ve temiz su varlıkları ile kaplı Kuzey Ormanları’nda yeni tahribatlar anlamına gelecek projeye karşı yaşam savunucuları İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne eylem çağrısı yaptı. Kuzey Ormanları Savunması 16 Aralık Cuma, 13.00’te Beldrad Ormanları’nı savunan herkesi İBB önüne davet etti.

Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısı şöyle:

TalanaDekovile İnat, Belgrad Ormanı’nı Yaşat

İstanbul’a hayat vermiş olan Belgrad Ormanı, turistik ‘nostaljik hat’la, dekovil tren hattı ile yağmalanmak isteniyor. Şehrimizin nefesine sahip çıkalım, 16 Aralık 2016, Cuma günü, saat 13.00’te Saraçhane’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde buluşalım.

En eski çağlardan beri insan topluluklarına kucak açan, İmparatorlukların başkenti, uygarlıkların kalbi İstanbul’a hayat veren Belgrad Ormanı, yüzlerce yıllık paha biçilemez mimari eserlere ve yüzlerce bitki, kuş, kelebek ve mantar türü ile birçok memeli hayvan, sürüngen ve amfibiye “ev sahipliği” yapıyor.

Yerleşim alanları ve altyapı tesisleriyle giderek daha yoğun şekilde çevrelenen, yakın zamanda içinden 3. köprü yolu geçirilen bu kadim orman bugün yeni bir tehdit altında. Yüz yıl kadar önce kömür taşımak için kullanılan, artık sadece belli belirsiz izleri kalan bir raylı hat (dekovil), bugün ‘nostaljik hat’ adıyla turistik amaçlarla canlandırılmak isteniyor. Oysa Osmanlı döneminde sosyal ve ekonomik koşullar ne kadar ağır olursa olsun, Belgrad Ormanı’nda değil ağaç kesmek; bir dalı dahi çıkartanlar, 50 gr su çalanlar ağır şekilde cezalandırılıyordu.

Doğal ve tarihi değerlerden oluşan eşsiz bir karaktere sahip Belgrad Ormanı’nda ne amaçla olursa olsun hiçbir ‘proje’ kabul edilemez. Bizzat Mimar Sinan’ın inşa ettiği, Belgrad Ormanı’ndan Edirnekapı’ya kadar uzanan Kırkçeşme Suyolu’nun kemerleri başta kıymetli tarihi eserler barındıran; benzersiz biyolojik çeşitliliğe sahip ve günümüzde İstanbul halkının nefes alabildiği ender yerlerden biri olan Belgrad Ormanı’nı talana karşı korumak hepimizin tarihsel sorumluluğudur.

16 Aralık 2016, Cuma günü, saat 13.00’te Saraçhane’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde, bu konuda bir basın açıklamasıyla, toplantı halindeki Belediye Meclisi’ne sesleneceğiz. 13 Ocak günü gerçekleştirilecek ve Belgrad Ormanı’nı talana açacak raylı hat (dekovil) ihalesinin iptal edilmesini talep edeceğiz.

politeknik.org.tr


Spread the love