HSGGP: Sulukule’de Hayatlar Yıkılıyor…

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, Sulukule’de Kasım 2007’den bu yana Kentsel Dönüşüm adı altında surdurulen uygulamaların halk sağlığı konusunda yarattığı sorunlar ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında; İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı ve Sulukule Platformu sorumlusu Mehmet Asım Hallaç, kentsel dönüşüm projesinin, Sulukule’de yaşayanların hayatını nasıl olumsuz etkilediğine dair çarpıcı örnekler sundular. 

 

BELEDİYE ÖNLEM ALMIYOR, SOKAKLAR ÇÖPE DÖNMÜŞ!

Geçtiğimiz kasım ayında başlayan istimlak ve boşaltma çalışmalarının, çoğunlukla Roman kökenli vatandaşların yaşadığı Sulukule’nin kültürel ve sosyal dokusunu tahrip etmenin yanı sıra halk sağlığı konusunda da ciddi problemler yarattığını söyleyen Demirdizen; halen Sulukule’de yaşayan halkın temiz içme ve kullanma suyuna ulaşımının engellendiğini aktardı. Demirdizen, sıklıkla tıkanan kanalizasyonların da belediyeye defalarca bildirilmiş olmasına rağmen hala bir çözüme kavuşmadığını bildirdi.

Ayrıca yıkımlar nedeniyle oluşan hafriyat ve moloz yığınları arasında birçok haşarat ve farenin bulunması ve bu moloz yığınlarının çocukların oyun alanı haline gelmesi ise bir felaket habercisi olarak yorumlandı. Çeşitli yaralanmalarla hastaneye kaldırılan çocukların sayısında da ciddi bir artış olduğunu sözlerine ekleyen Demirdizen, derhal önlem alınması gerektiğini söyledi.

 

“İŞTE UCUBE SULUKULELİLER BİZİZ”

Konuya ilişkin bildirimlerde bulunan Mimarlar Odası yetkilisi Mücella Yapıcı ise, “Buradan hukuk yetkililerine sesleniyorum. Bizi Avrupa Mahkemeleri’ne gitmek zorunda bırakmayın ve bu yasadışı süreci durdurun” çağrısında bulundu.

Kökleri Sulukule’ye dayanan, yıllardır ailesiyle birlikte Sulukule’de yaşayan Mehmet Asım Hallaç ise, yıkım ve boşaltım çalışmaları sırasında bütün ailesinin Sultançiftliği’ne taşındığını ve bunun sosyal ve psikolojik tahribatının giderilemez olduğunu söylerek, “Sulukule’yi ucubelikten kurtaracağız” açıklamasıyla tepkileri üzerinde toplayan Başbakan Erdoğan’a göndermede bulundu ve “İşte ucube Sulukulelilerin yaşamı bu. Evlerimizi ve köklerimizi elimizden alıyorlar” diye konuştu.

 

Kaynak: Gerçek Gündem

 

Basın açıklmasının tam metni için tıklayınız.