Hopalılar Yargılanmaya Başladı
Spread the love

Tayyip Erdoğan’ın Hopa’ya geldiği 31 Mayıs 2011 günü doğasına, suyuna ve yaşamına sahip çıkan Hopalıların yargılandığı dava bugün (14 Ocak 2013) 09.00’da başladı.

Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs günü Hopa’ya gelmesi üzerine HES’lere karşı suyuna ve doğasına sahip çıkan, çayda uygulanan kotaya tepki gösteren Hopalılar polis saldırısına maruz kalmıştı.

Hopa’da polisin kullandığı gaz sonucu emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Hopa’da yaşananlardan sonra Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde protesto gerçekleştirildi. Hopa’da ve Ankara’da 37 kişi tutuklandı, 5 ilde 147 kişi gözaltına alındı, 259 kişiye dava açıldı.

Hopalıların yargılandığı davada ilk duruşma bugün 09.00’da Hopa Adliyesi’nde başladı.

Dava öncesi Hopa’ya gelen aydınlar, akademisyenler ve avukatlarla doğaya ve yaşam alanlarına yapılan saldırılar tartışıldı

Hopa’ya gelen aydınlar, akademisyenler ve avukatların katılımıyla dün (13 Ocak 2013) bir panel düzenlendi. ‘Halkın Yönetime Katılımı” adlı panele Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr.Beyza Üstün, Av. Bedrettin Kalın, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Av. Ayhan Erdoğan, Av. Arzu Becerik panelist olarak katıldı. Panelin ardından izleyicilerin katılımıyla düzenlenen forumda “Halkın direnme hakkı var” vurgusu öne çıktı.

 

politeknik.org.tr


Spread the love