Hopalılar: Dolgu planlarından vazgeç, sahile dokunma
Spread the love

Hopa halkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı Hopa sahilinin doldurulmasını öngören imar planlarına ve Hopa Belediyesi’nin konuyla ilgili sessizliğine tepki gösterdi. Hopa Sahiline Dokunma adıyla oluşturulan sosyal medya hesabı üzerinden dolgu alana karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı Artvin İl Müdürlüğü “Artvin İli Hopa İlçesi Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı” ve “Artvin İli Hopa İlçesi Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı”na karşı Hopalıların itirazları, tepkileri devam ediyor. Hopa Sahiline Dokunma adıyla oluşturulan sosyal medya hesabından projenin yaratacağı zararlar sıralandı, dolgu projesinin ortadan kaldırılması için Hopa Belediye’sine harekete geç çağrısı yapıldı.

Hopalılar, 2019 yerel seçimlerinden önce Hopa Belediyesi AKP’nin yönetiminde iken yapılan planları mevcut CHP’li Hopa Belediyesi yönetiminin sahiplenmesine, proje hazırlığı yapmasına tepki gösterdi.

34,4 hektar dolgu ile yeni bir sahil yolu kıyımı yapılacak

İmar planına göre kentin sahilinde 34,4 hektar (344 bin m2) alana dolgu yapılacak. Kentin batısındaki Sugören Mahallesi ile liman girişi arasına ortalama 100-120 metre açığa kadar dolgu yapılacak. Sundura Deresi ile Sugören Mahallesi arasında geçmişte hukuksuzca yapılan dolgu da planla birlikte yasal hale getirilmiş olacak.

Projenin dolgu malzemesi köyleri yok edecek

Hopalılar, planla birlikte sahilde yapılmak istenen dolgunun 30 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu, malzemelerin kente bağlı köylerde açılacak taş ocaklarından temin edileceğini belirtiyor. Karadeniz Sahil Yolu projesiyle deniz ile bağı kısmen kopartılan kentte geri dönüşü olmayan yeni bir süreç başlatılmış olacak.

“Hopa Sahiline Dokunma!”

Rize Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve planların iptali istemiyle dava açtıklarını açıklayan ‘Hopa Sahiline Dokunma’ hesabı, planın Kıyı Kanunu’na, Kıyı Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğe, Kıyı Yapı ve Tesislerinde Planlama ve Uygulama Sürecine ilişkin tebliğe, üst ölçekli planlara aykırı olduğunu ve plan iptal edilene kadar mücadele edeceklerini belirtti.

politeknik.org.tr


Spread the love