Hopa’da HES’çi Şirket Pes Etti
Spread the love

Artvin Hopa’da Güneşli HES projesini yapmayı planlayan ve 5 yıldır bu amaçla ilçede çalışmalarını sürdüren Nett Enerji ‘toplumsal olaylara sebebiyet vermemek’ adına projeden vazgeçti.
Hopa halkı uzun zamandır, İlçe’ de yapılması planlanan HES projesine karşı tepki gösteriyorlardı. Son olarak ÇED yönetmeliği gereği yapılması gereken halkı bilgilendirme toplantısı, Hopalıların kitlesel eylemi nedeniyle iptal edilmişti.
 
Hopa’daki Güneşli HES projesinin ruhsat sahibi Nett Enerji yaptığı yazılı açıklamada; projeden toplumsal olaya meydan vermemek için vazgeçtiğini duyurdu.
 
Nett Enerji vazgeçme sebeplerini şöyle açıkladı:
 
“ Nett Enerji olarak tüm projelerimizde, ülkemiz kaynaklarının en verimli ve çevreye duyarlı şekilde değerlendirilmesi konusunda son derece hassa davranmaktayız. Ayrıca Güneşli HES projemizde olduğu gibi, yurt genelindeki tüm projelerimizde yüksek maliyetleri göze alarak alternatif çevreci çözümler geliştirmeyi prensip haline getirdiğimiz de bilinmelidir.
 
Şirketimiz her zaman yöre halkının memnuniyetini ön planda tutarak huzurlu bir şekilde çalışmayı hedeflemekte ve her projesini öncelikle ‘vatandaşın desteğini alarak’ hayata geçirmeye özen göstermektedir.
 
Son dönemde yanlış bilgilere dayandığını tespit ettiğimiz yükselen HES karşıtlığı, Artvin’in Hopa ilçesinde de etkisini hissettirmiş ve yöre halkından olumsuz bir tepki yaratmıştır. Bu durumun en somut göstergesi ilk olarak Hopa’da kurmayı planladığımız Güneşli HES projesi kapsamında halkı bilgilendirmek, projeye katılımının sağlamak, varsa görüş ve önerilerini almak, planladığımız sosyal sorumluluk projelerini paylaşabilmek amacıyla düzenlenen katılım toplantısının gerçekleşmemesiyle ortaya çıkmıştır.
 
Bu sebeple yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalışarak tüm hazırlık çalışmalarını tamamlamış olmamıza rağmen Hopa’da hayata geçirmeyi planladığımız Güneşli HES Projesi’nden, sorumlu bir davranış sergileyerek toplumsal bir olaya bahane edilmemesi amacıyla vazgeçtiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
 
HES firmasının bu kararı çevrecilerin zaferi olarak değerlendirildi. Derelerin Kardeşliği Platformu yürütme kurulu üyesi ve Halkevleri yöneticisi Kamil Ustabaş, HES’çi şirketin kararının mücadeleyle elde edilen bir zafer olduğuınu belirtti.Kararın, 31 Mayıs’ta başbakanın gelişi sırasında sularına ve çaylarına sahip çıktıklarını anlatan bir pankart açılmasının üzerine maruz kaldıkları saldırıda  hayatını kaybeden Derelerin Kardeşliği Platformu’nun eylemcisi Metin Lokumcu’nun anısını ve mücadelesini yaşatacak bir zafer olduğunu belirtti.
Bölgedeki diğer HES’çi şirketlerin de benzer kararlar alması temenni ediliyor.
politeknik.org.tr

Spread the love