Siyanürde ÇMO’ya Tazminat Davası

Eti Gümüş A.Ş, Kütahya’daki maden işletmesinde siyanür barajının kısmen yıkılmasının ardından yaptıkları açıklamalar nedeniyle Çevre Mühendisleri Odası’na (ÇMO) 30 bin liralık manevi tazminat davası açtı. ÇMO ise “Odamız, varlık nedeni olan toplumu bilgilendirme, çevreyi koruma ve bilimsel bilgiyi halkla buluşturma görevine yılmadan devam edecek” dedi.

 

Taşdemir, odada düzenlediği basın toplantısında, bilimsel bilginin toplumla buluşturulması, kamuoyunun sorunlara karşı bilgilendirilmesi ve önlem alınması için çaba harcanmasının zorlu bir süreç olduğunu söyledi.

Madenleri birer varlık olmanın ötesinde kaynak olarak adlandıran zihniyetle savaşmaya devam edeceklerini belirten Taşdemir, “Bu zihniyetin ülkemiz ekolojisi ve doğal varlıklarını ve insanını tehdit eden tüm faaliyetlerine karşı duracağız. Yöre insanının sağlığını tehdit eden risklere karşı salt insan olmaktan kaynaklanan korkma, öfkelenme, tepki gösterme gibib insani refleks ve değerleri savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Davayla, kamu yararı ve halk sağlığını tehdit eden faaliyetlerle ilgili demokratik kitle örgütleri, platformlar ve meslek kuruluşlarınca yapılan basın açıklamalarının engellenmek istendiğini savunan Taşdemir, davanın eylülde başlayacağını bildiren Taşdemir, onlarca meslek odası ve demokratik kitle örgütünün desteğinin yanı sıra bir çevre davasında ilk olarak 50’ye yakın avukatın duruşmada kendileriyle olacağını ifade etti.

 

ÇMO tarafından yayınlanan basın açıklamasına okumak için buraya tıklayınız.

politeknik.org.tr