HKMO’da Gergin Genel Kurul

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 42. Olağan Genel Kurulu 24-25 Nisan 2010 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Genel Kurul’a damgasını vuran önceki dönemlerde yaşanan Oda içi çekişmeler ve tartışmaların körüklediği gerginlikler oldu. Genel Kurul’da 14-15 Kasım 2009 tarihlerinde gerçekleştirilen Ücretli ve İşsiz MMŞP Kurultayı’nda dile getirilen TİP Sözleşme, İnsansa Yaşam Ücreti, Hukuk Birimi Kurulması vb. içerikteki önergeler kabul edilmesine karşın yaşanan tartışmalar sonunda içeriklerinde ciddi değişikşliklere gidilmek zorunda kalındı.

Genel Kurul’da özellikle 2 dönem üst üste Yönetim Kurulu Üyeliği yapılmaması konusundaki önerge ve TMMOB Delegeliklerine genç isimlerin yazılması nedeniyle yoğun tartışmalar yaşandı. Divan Kurulu, Genel Kurul süresince aldığı tutumlarla salondaki gerginliğin artmasında önemli bir rol oynadı.

Özellikle Öğrenci Kolu Yönetmeliği kapsamında öğrenciler tarafından genel kurula sunulan önergenin tartışıldığı sırada konuşma yapan öğrencilerin sözü sık sık kesildi. İstanbul Şube’ye bağlı öğrenci üyelerin sözünü kesen ve üzerine yürüyen gerici şubelere mensup  delegelere salondaki bazı “çağdaş-demokrat” harita mühendisleri de eşlik etti.

Bir başka tartışma da Genel Kurula sunulan ve genel kurulun gerçekleştirildiği tarih ile çakışan 24 Nisan 1915 Ermeni Tehciri olayların bir daha yaşanmaması, halkların kardeşliğinin sonuna kadar savunulmasını içeren önergenin görüşülmesinde yaşandı. Önergenin sonuç bildirgesinde yer alması yönündeki talebiGenelKurulda gerilim yarattı, “Bu işin sonu karakolda biter” gibi ifadelere ise salonun büyük bir kısmından herhangi bir tepki gelmedi.

Genel Kurul’un ikinci gününde seçime giren Çağdaş Harita Mühendisleri 288, Çağdaş harita Mühendisleri Şubeler Platformu 137 oy alırken Genel Kuruldan geriye kalan ilk günkü tartışmalar ve çekişme ortamı oldu.

politeknik.org.tr