Genç-İMO Konseyi Dicle Üniversitesi’ndeki Gözaltıları Kınadı

Dicle Üniversitesi’nde 26 Nisan tarihinde üniversitede öğrencilerden bağımsız bir şekilde rektörlük tarafından yapılan şenlikleri protesto eden ve alternatif öğrenci şenliği talep eden öğrencilere çevik kuvvet saldırarak 100 öğrenciyi gözaltına almıştı. Konu ile ilgili Genç-İMO Konseyi bir açıklama yaparak yapılan uygulamayı ve AKP iktidarının tutumunu kınayarak, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Konu ile açıklama şu şekilde:

Dicle Üniversitesi’nde Alternatif Şenlik Tahammülsüzlüğü 

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen şenliğe katılmayan ve alternatif şenlik için çağrıda bulunan öğrenci arkadaşlarımıza karşı polisin şiddet uygulamasını ve aralarında genç İMO üyelerinin de bulunduğu 100 arkadaşımızın gözaltına alınmasını protesto ediyoruz.

Farklı görüş ve düşüncelere karşı Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün ve Diyarbakır Emniyetinin tahammülsüz tavrını kabul edilemez buluyoruz. Rektörlük tarafından düzenlenen şenliğe katılmak ne zamandan bu yana zorunlu tutulmuştur ve ne zamandır alternatif öğrenci şenliği düzenlemek suç sayılmaktadır anlamakta zorlanıyoruz.

Bilimin, özgür düşüncenin, düşündüğünü ifade etme serbestliğinin simgesi olması gereken üniversitelerimizde bu tür olayların yaşanıyor olmasını düşündürücü ve aynı zamanda kaygı verici buluyoruz.

Son dönemde, pek çok üniversitede benzer olaylar görülmüştür. AKP “kendi üniversitesini” yaratmak doğrultusunda saldırgan, baskıcı tutum sergilemekte, öğrencilerin en temel haklarını kullanması bile suç olarak sayılmakta, AKP keyfiyetine karşı çıkanlar gözaltına alınmakta, para cezası kesilmekte, haklarında disiplin soruşturması açılmaktadır.

Dicle Üniversitesi’nde yaşanan son olay, uzun zamandır üniversiteler ve üniversite öğrencileri üzerinde uygulanan baskıların sadece bir örneğini oluşturmaktadır. YÖK’ün kalkacağı, üniversitelerin demokratikleşeceğine dair AKP iddialarının ise ne kadar dayanaksız olduğu açığa çıkmıştır. AKP kendi için demokrasi istemekte, farklı görüşleri ise zorla bastırmaya çalışmaktadır.

Öğrencilerin herhangi bir şenliğe katılmama hakları vardır. Alternatif şenlik düzenleme hakları olduğu gibi. Ancak bir rektörün okula yüzlerce polisi çağırma hakkı yoktur. Üniversiteler bilim yuvalarıdır; öyle olmalıdır.

Genç-İMO Konseyi olarak AKP iktidarının tutumunu kınıyor, gözaltına alınan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

Genç-İMO KONSEYİ