HKMO: “Reyhanlı’daki Saldırıları Kınıyoruz”

Hatay`a bağlı Reyhanlı ilçemizdeki patlamalarda onlarca canımızı kaybettik. Onlarca insanımız yaralandı.Hepimizin başı sağolsun. Kaybettiğimiz canlara rahmet, yaralanan kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

Ne var ki gerçekler, temenniler ve dilekleri dinlemiyor. Siyasal iktidarın aklın ve bilimin ışığını terk etmiş politikaları ve uygulamaları bizi ülke olarak bu acı sonuçlara sürüklemektedir.

Daha önce aynı ilçemizde bulunan Cilvegözü sınır kapısında da patlamalar olmuş, 17 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 28 kişi yaralanmıştı.

TMMOB olarak 2 Aralık 2012`de Antakya`da gerçekleştirilen “TMMOB Hatay Kent Sempozyumu”nda söylediklerimizin ne kadar doğru olduğu, ne yazık ki, kaybettiğimiz canlarımız ile bir kez daha ortaya çıktı.

TMMOB Hatay Kent Sempozyumu‘nda, “Hatay`a Ortadoğu‘yu büyük oranda yansıtan bir minyatür diyebiliriz. Bu yapı, Suriye‘deki iç savaşın doğrudan parçası haline gelinmişken hele de Hatay işgal sürecinin lojistik bir üssü haline getirilmişken bu risk, Hataylıların hayatını cehenneme çevirmeye yeter de artar bile(…)” denmişti.

HKMO olarak biz de, başka ülkelerin iç işlerine karışmaya her zaman karşı çıktık. Hep barışı ve kardeşliği savunduk. Her türlü şiddeti reddettik. Emperyalizmin bölgemize konuşlandığını, “renkli” devrimler, baharlar örgütlediğini biliyoruz.

Bu bilinçle ülkeyi yönetenlerin saldırgan politikalardan bir an once vazgeçmelerini diliyor, kahrolsun emperyalizm, yaşasın kardeşlik, diyoruz.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası