HES’lere Karşı Mücadele Kitaplaştı

Türkiye’de son dönemlerin önemli tartışma konularından HES’lerle ilgili ilk kitap Nota Bene Yayınları’ndan yayınlandı. ‘Dereler ve İsyanlar’ isimli kitap Gazeteci Mahmut Hamsici imzasını taşıyor.

HES’lerle ilgili bilgiler ve Türkiye’nin dört köşesinden Mahmut Hamsici’nin gözlemleri ve yaşam hakları için mücadele edenlerin hikâyeleri Dereler ve İsyanlar isimli kitapta toplandı. Türkiye’de HES’lerle (Hidroelektrik santraller) ilgili tüm merak edilen bilgilerin derli toplu yer aldığı ilk kitap olma özelliğine sahip çalışmada, Türkiye’de HES yapılan veya yapımı planlanan farklı yörelerden gözlemlerle HES karşıtlarının yaşam alanı mücadelelerinin hikâyeleri yer alıyor.

Kitapta, Kastamonu; Sakarya; Düzce; Amasya; Tokat; Ordu; Giresun Çanakçı; Trabzon Tonya, Solaklı; Rize Salarha, Güneysu, Fındıklı, Senoz, İkizdere, Fırtına; Artvin Ardanuç, Şavşat, Murgul, Borçka, Macahel, Yusufeli; Erzurum Tortum, İspir; Tunceli; Antalya Üzümdere, İbradı, Gençler, Akseki, Sülekler, Alakır, Gökbük; Muğla Saklıkent, Yuvarlakçay’dan gözlemlerle bu yörelerde yaşayanların HES karşıtı, su ve yaşam hakkı mücadelelerine yer veriliyor. HES konusu genel bilgilerin, suyun ticarileştirilmesi, HES’lerin yarattığı çevresel tahribat, ÇED raporları, HES’lerin tarım ve hayvancılığa etkisi, hukuk, enerji, küresel karbon ticareti ve HES’lerin sosyal etkileri başlıklarında bilgi ve incelemelerin yer aldığı kitapta HES’lerin yarattığı çevresel tahribat fotoğraflar da ortaya seriliyor.

politeknik.org.tr