HES’ler Katlediyor Solaklı Halkı Direniyor
Spread the love

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Solaklı vadisindeki HES’ler doğayı katlediyor. 36 HES projesi bulunan vadide, Karaçam ve Köknar köylüleri katliamı durdurmak üzere yapımı devam eden Derebaşı Hidroelektrik Santrali’nin yarattığı doğa katliamını protesto etmek için yürüyüş yaptı.

Köylüler adına basın açıklamasını okuyan Sara Müftüoğlu, enerji bahanesi ile yaşam alanlarının yok edilerek, suyun şirketlere peşkeş çekildiğini;  HES’lere karşı vadilerinde yürüttükleri mücadelenin baskı ,tehdit ve tutuklamalarla sindirilmeye çalışıldığını ifade etti. Solaklı vadisindeki HES’lere karşı yükselen kadınların çığlığının duyulmasını isteyen Müftüoğlu, suyun satılmasına ve yaşam alanlarının yok edilmesine karşı köylüleri mücadeleye davet etti. Geçen yıl vadide yürütülen HES karşıtı mücadelede birçok kez jandarma saldırısına uğrayan köylü kadınlar da yaptıkları konuşmalarla halka zulmedenleri, ağaçları kesenleri ve suyu satanları asla affetmeyeceklerini söyledi. Çimento fabrikasına ve taş ocaklarına karşı mücadele eden Tonya Çevre Platformu’nun da katıldığı yürüyüşte sık sık “Dereler özgürdür, özgür akacak” sloganı atıldı.

Ne olmuştu?

Karaçam beldesi Karaçam ve Köknar köyüne bölge halkının HES karşıtı direnişi nedeniyle giremeyen şirket, jandarma korumasında bölge halkının direnişine saldırmıştı. Yüzlerce jandarma eşliğinde gerçekleştirilen saldırı sonrasında iş makineleri ve özel güvenlik birimleri HES şantiyesine girebilmişti. Olağanüstü hal şartları yaşatan jandarma ve özel güvenlikler, bazı köylülerin evlerini basmış, bazı köylüleri ise baskı altına almak istemişti. Köylülere HES karşıtı direnişleri nedeniyle davalar açılmıştı. HES’lere karşı mücadeleden vazgeçmeyen köylülere silahlı saldırı düzenlenmişti. Köylüler, haklarında açılan çeşitli davalarla uğraşırken doğa katliamı hızını kesmeden devam ediyor.

 

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love