HES Karşıtı Mücadele Sonuç Verdi: Trabzon Tutukluları Serbest

Trabzon Solaklı’da 23 Eylül’de, yaşam alanlarına yapılmak istenen HES’lere karşı çıktıkları için tutuklanan 3 kişi mahkemeye yapılan itiraz sonucu serbest bırakıldı

 

Trabzon’un Çaykara İlçesi’nde Solaklı Vadisi’nde yapılmak istenen Derebaşı Hidroelektrik Santrali (HES) için gelen iş araçlarına bölge halkı tepki göstermişti. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına karşın bölgede şantiyenin sürmesinin hukuksuz olduğunu belirten köylülere jandarma müdahale etmiş, yaşanan arbedede 6 kişi gözaltına alınmıştı. Çaykara Adliyesi’ne götürülen 6 kişiden Murat Sarı, İsmet Sarı ve Sultan Sargın çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak Of Cezaevi’ne konulmuştu.

Darp ve görevli memuru engelleme suçlamalarıyla tutuklanan Murat Sarı, İsmet Sarı ve Sultan Sargın bugün Derelerin Kardeşliği Platformu avukatlarının yaptıkları itiraz sonrası “Denetimli serbestlik uygulaması” gereği serbest bırakıldı.

Karar, bölgede ziyarette bulunan Derelerin Kardeşliği Platformu ve Halkevleri yöneticileri tarafından bölge halkına bildirildi ve büyük sevinçle karşılandı.

Kaynak: Sendika.Org