Erzurum Tortum’da HES Karşıtı Mücadele Sürüyor
Spread the love

Erzurum’un Tortum İlçesi’ne bağlı Bağbaşı Beldesi Ödük Vadisi’nde yapılmak istenilen Hidroelektrik Santrali’ne (HES)karşı köylüler bir kez daha iş makinalarını çalıştırmadı

Bir süredir HES çalışmalarının başlamasına izin vermeyen köylüler dün de (26.09.2011) iş makinalarının önüne geçerek HES inşaatının başlamasına izin vermedi.

HES çalışmalarının başlaması için jandarma, polis ve özel güvenlik görevlilerinin hazır bulundurulduğunu gören Bağbaşı Beldesi Ödük Vadisi sakinleri HES karşıtı mücadelelerinde kararlı olduklarını direnerek gösterdiler. İş makinalarının çalışmaya başlamasının ardından köylülerle polis arasında çıkan çatışmada polisin attığı gaz bombaları sonucu bayılan Naciye Elmacı hastaneye kaldırıldı. Bunun üzerine köylülerin mücadelesi artarak devam etti. Jandarma köylülerin kararlı direnişi üzerine çatışma sırasında gözaltına alınanları serbest bırakırken, şirket yetkilileri HES çalışmalarına son verdi.

AKP’li Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi Üyeleri İstifa Etti

HES projesinde ısrar edilmesi ile jandarma ve polisin bölge halkına saldırısının ardından AKP’li Bağbaşı Belediye Başkanı Karabey Eroğlu 9 Belediye Meclisi üyesiyle birlikte görevinden istifa etti.  

 

 

politeknik.org.tr


Spread the love