HES Denemesi Dereyi Kuruttu

İkizdere Vadisi üzerindeki ilk HES deneme üretimine başladı. Deneme üretimi süresince 8,5 kilometrelik dere yatağı kurudu
Rize’nin ünlü İkizdere Vadisi’nde 95 megavat kurulu gücündeki Sanko firmasının yapmış olduğu Cevizlik Hidroelektrik Santralı deneme üretimine geçti. Dere, suyun tünele alındığı 8.5 kilometre boyunca kurudu. 64 kilometrelik vadide 20’yi aşkın HES’in daha yapılmasının planlandığını, bu olduğunda suyun 55 kilometre boyunca tünele alınacağını belirten yöre halkı, İkizdere’nin tamamen kurumasından endişe edtiklerini söylediler. Bölgede daha önce de deneme üretimine geçen HES nedeniyle Güneysu Gürgen deresi kurumuştu.

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan yaptığı açıklamada, santralin dere suyunu tuttuğunu, bu nedenle dere suyunun kurumak üzere olduğunu ifade etti. Çevresel Etki Değerlendirmes (ÇED) Raporu’na göre Cevizlik HES için can suyu miktarının 150 metreküp olarak belirlendiğini hatırlatan Şan, açtıkları davada idare mahkemesinin metreküp miktarını 500’e çıkardığını belirtti. Santralin deneme üretimine geçmesinin ardından 8 kilometrelik derenin kurumaya başladığını söyleyen Şan, “Son günlerde etkili olan yağışlar sonucu derenin debisi yükselmesine rağmen santralden bırakılan suyun azlığı, derenin adeta kurumuş gibi görünmesine neden oluyor. Çünkü dereye firmanın taahhüt ettiği gibi saniyede 2 bin 800 metreküp su bırakılmıyor. Bırakılan su en fazla 500–600 metreküptür. Derenin kuruması, yaşamı ve bölge iklimini de olumsuz etkiliyor. Bu suda balığın veya diğer canlıların yaşaması mümkün değil. Derenin Cevizlik-Armutlu köyleri arasındaki 8 kilometrelik kısmı kurudu diyebiliriz” dedi.

kaynak: sendika.org