Nükleer Santral Karşıtlarına Polis Saldırısı

Sinop ve Mersin’de nükleer santral kurulmasına karşı çıkmak için TBMM’nin ön bahçesinde yapılan eyleme saldıran polis 58 kişiyi gözaltına aldı

Sinop ve Mersin’de uzun süredir bölge halkı ve çevreciler tarafından nükleer santral yapımlarına karşı eylemler düzenleniyor. Bölge halkı yaşam alanlarına sahip çıkarak nükleer santrallerin yapılmasına karşı çıkıyor.

Bugün (6 Temmuz) TBMM ön bahçesine gelerek Mersin ve Sinop’ta yapılacak olan nükleer santral projelerinin iptalini isteyen 58 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Ön bahçe girişindeki merdivenlerde oturma eylemi yapan ve ‘Nükleer santral istemiyoruz – Kirli nükleer anlaşmaya hayır” pankartı açan nükleer karşıtları gözaltına alındıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Nükleer karşıtlarının yanında getirdikleri santrallerin kurulmasına karşı toplanan 170 bin imzaya da polis el koydu.

Nükleer santral için Rusya’ya özel teşvik
Türkiye, Akkuyu’ya nükleer santral kuracak şirketleri teşvik etmek amacıyla Rusya’yla anlaşma yapmıştı. Anlaşmaya göre nükleer tesisi kuracak şirkete bedava toprak tahsis edilecek, altyapı hizmeti verilecek ve engel çıkaran özel mülkler derhal kamulaştırılacak.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen Türkiye ile Rusya arasında Akkuyu’ya nükleer santral kurulmasına ilişkin yapılan anlaşmanın bugünlerde TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyordu. Anlaşma Genel Kurul’dan geçerse Akkuyu’ya nükleer santral kurulacak.

 

kaynak:sendika.org