Harita mühendislerinden ulaşıma zam yapan Gökçek’e tepki
Spread the love

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in toplu ulaşıma yaptığı zamma tepki gösterdi: “Bu halkı kazıklamaktır; müşteri değil halkız”

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi elektrik, su ve doğalgazdan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma yaptığı %17 oranındaki zamma karşı bugün (9 Şubat) açıklama yaptı. Harita mühendisleri, rantçı belediyecilik anlayışıyla Ankara’yı giderek yaşanamaz bir kent haline getiren Melih Gökçek’in 147$’dan (2008 yılı) 30$’a (Şubat 2016) gerileyen petrol maliyetlerine rağmen toplu ulaşımda karını arttırmanın derdinde olduğunu vurguladı.

Petrol düşüyor, ulaşım zamlanıyor: Melih Gökçek Ankaralılarla dalga geçiyor
HKMO Ankara Şubesi; bitmek bilmeyen ve ertelenen metro projelerinin, azaltılan sefer sayısının, erken saatlerde sonlandırılan ulaşım hatlarının, ring servise çevrilerek mağduriyet yaratan otobüs hatlarının üstüne bir de toplu ulaşıma zam yapmanın Ankara halkıyla dalga geçme anlamına geldiğini belirtti.

“Müşteri Değil Halkız!”
Ulaşım hakkının temel insani haklardan biri olduğunu ifade eden harita mühendisleri açıklamada; hızlı, ucuz, güvenli, 24 saat, engelsiz, insan odaklı bir toplu ulaşım için düzenlemelerin yapılması ve zamların derhal geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

HKMO Ankara Şubesi’nin açıklaması şöyle;

ANKARALININ ÇİLESİ BİTMİYOR!
Elektrik, su ve doğalgazdan sonra Nüfusu 5 milyonu aşan Ankara’da ulaşıma da %17 oranında zam yapıldı.
Ulaşım; tıpkı eğitim, barınma, sağlık hakkı gibi en temel haklardan biridir. Bu hakkı daha fazla “kar sağlamak” niyetiyle elimizden alanlar Ankara’yı yaşanmaz bir kent haline dönüştürmekte uygun adım ilerliyorlar.

Şaka Gibi Zam!
Ham Petrol Varil fiyatının 147$’dan (2008 yılı) 30$’a (Şubat 2016) gerilediği bir dünyada yaşarken böyle bir zammın yapılması makul görülemez!

8 yılda %80 oranında azalan petrol maliyetine karşı 1 yılda ulaşıma %17 zam yapmak en hafif tabirle kazıklamak olarak nitelendirilebilinir.

İpin ucunu çekenler, Ankara’yı yaşanmaz bir kör düğüme doğru sürüklüyor!
Sinyalizasyon çalışması bahane edilerek 1 saat geri çekilen ve 2015 yılının başında bitirileceği duyurulan çalışmanın 1 seneyi aşkın bir süredir “bitmediği”, 1km den az bir mesafe olmasına rağmen bir türlü inşaatı bitmeyen Söğütözü-AŞTİ hattının açılmadığı, 13 yıldır bitmesini beklediğimiz Keçiören metrosunun bizler için hayale dönüştürüldüğü, 2014 yılından 2015 yılına kadar 400.000 seferin azaltıldığı ve birçok otobüs hattının ring servisi yapılarak çilemize çile katıldığı bir ulaşım politikasıyla karşımıza çıkmak, bizlerle dalga geçmekten başka ne olabilir ki?
Müşteri Değil Halkız!

Ulaşım hakkının temel insan hakkı olduğunun bilinmesi, kâr elde edilecek bir kalem olarak görülmemesi gerekir. Ancak bunu dahi anlatmakta zorluk çektiğimiz kent yöneticilerinin, dünya genelinde ham petrol varil fiyatının %80 oranında gerilediği bir anda zam yaparak akıl dışı uygulamaya imza atmaları anlaşılır gibi değildir.

Hızlı, ucuz, güvenli, 24 saat, engelsiz, insan odaklı, çağdaş bir toplu ulaşımdan yana olduğumuzu belirtiyor, zamların bir an önce geri çekilmesini ve Ankara’nın ulaşım sorunlarını arttırıcı değil, azaltıcı uygulamaların hayata geçirilmesini öneriyoruz.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi

politeknik.org.tr


Spread the love