Halkın Doktoru Prof.Dr.Onur Hamzaoğlu’yla Dayanışma Büyüyor
Spread the love

Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dilovası’nda yaptığı araştırmaları halka sunduğu için yargılama tehdidiyle karşı karşıya kaldı.
 
Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu ve birlikte çalıştığı bilim insanları 2005 yılında “Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği” isimli çalışmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmışlardı. Geçtiğimiz haftalarda aynı çalışma grubu “Kocaeli’nin Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti İle Büyüme ve Gelişme Durumu” isimli çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Bunun sonucu olarak Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında belediye tarafından “halkta paniğe neden olmak” suçlamasıyla  soruşturma başlatılması kararlaştırıldı.
Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na yapılan bu saldırı, insanca bir yaşam için sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını savunanlara, bilimi halk yararı için kullanan bilim insanlarına yapılan bir saldırıdır diyen tüm kesimleri bir araya getiriyor. 
Dün (24.05.2011) İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde emek ve meslek odaları, demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelenler “Onur Hoca Onurumuzdur” diyerek Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’na, bilime ve insanca bir yaşama sahip çıktı.
Prof.Dr.Onur Hamzaoğlu’na yönelik olarak başlatılan soruşturmalar son bulana kadar çeşitli eylem ve etkinliklerin programlanmasına devam edilecek.
Bu kapsamda İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi de halkın sağlığı ve bilimin onuru için 28 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’da Dilovası’nda yapılacak basın açıklamasına çağrı yaptı.
Basın açıklaması için İstanbul’da Taksim AKM önünden saat 11.00’da araç kaldırılacak. 
 
 
politeknik.org.tr 

Spread the love