Güvenli ve özgür internet isteyenler buluşuyor

Sansür ve denetime karşı açık, güvenli ve özgür internet isteyenler İnternet Ungovernance Forum etkinliğinde buluşuyor.

Alternatif Bilişim Derneği, internette erişim-paylaşım özgürlüğünün ve ağ tarafsızlığının korunması için 4-5 Eylül tarihlerinde Internet Ungovernance Forum etkinliği düzenliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde düzenlenecek olan etkinlikte, denetim ve gözetim mekanizması haline getirilmeye çalışılan internet erişiminin özgürleştirilmesi adına neler yapılabileceği konuşulacak.

Sorunlar teknik değil ideolojik

İnternetin sorunlarının sadece teknoloji kaynaklı görülmemesi gerektiğini vurgulayan Alternatif Bilişim Derneği, “sansür ve ifade özgürlüğü, gözetim ve mahremiyet, aşırı ticarileşme ve süper tekeller, korumacı, yasakçı ve muhafazakar yaklaşımlar” gibi kavramların ancak mücadele ile kırılacağını belirtiyor. Etkinlikte amaçlarının foruma katılanlarla birlikte mücadele programı çıkarmak olduğunu ifade eden Alternatif Bilişim Derneği foruma mücadele için çağırıyor.

Alternatif Bilim Derneğinin çağrısı şöyle:

“Bizler, Alternatif Bilişim Derneği olarak, internetin herkesin temel hakkı olduğunu, özgür ve eşit olması gerektiğini ve hak mücadelesi için elzem olduğunu düşünüyoruz. Eğer siz de özgür, güvenli ve açık bir internet istiyor ve bunun için mücadele ediyorsanız, sizlerden Internet Ungovernance Forum’a mümkün olduğunca katkı sunmanızı ve destek olmanızı istiyoruz.”

 Etkinlik linki için tıklayınız

politeknik.org.tr