Güvenli olmayan üniversite yerleşkelerinde bir ölüm daha
Spread the love

Ege Üniversitesi yerleşkesinde traktörün çarptığı ziraat mühendisi Sezen Zambak yaşamını yitirdi.

İzmir’de Ege Üniversitesi’nin Bornova’daki yerleşkesinde peyzaj işleri ile uğraşan traktör yerleşke içinde yürüyen ziraat mühendisi Sezen Zambak’a çarptı. Fakültesinden yeni mezun olan 23 yaşındaki Zambak yaşamını yitirdi. Traktör sürücüsü gözaltına alındı.

Öğrenciliği esnasında Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şubesi Genç ZMO üyesi olan Zambak, Ziraat Fakültesi bünyesinde yürütülen ARGE projelerinde çalışmalarını sürdürüyordu.

Yerleşkede yayaların güvenliğini sağlamakla yükümlü Ege Üniversitesi Rektörlüğü sorumluluğu üstlenmedi, 2 günlük yas ilan etmek dışında herhangi bir açıklama yapmadı.

Sorumluluklar yerine getirilmiyor, cinayetler devam ediyor

Rektörlükler, yerleşke içinde çalışan iş makinalarının çalışma saatlerini ve güzergahlarını düzenlemek ve çalışma esnasında yayaların trafik güvenliğini sağlamakla sorumludur.

Üniversite yerleşkelerinde çalışan iş makinaları operatörlerinin yeterliliği, işçi sağlığı-iş güvenliği eğitimleri ve işin yürütülmesi esnasında sahanın/çalışma ortamının herhangi bir tehlike yaratmayacak şekilde çalışma ortamının şeritle ayrılması, sesli/yazılı uyarı/güvenlik işaretlerinin çalışma sahasında uygun yerlere yerleştirilmesi gibi denetim mekanizmalarının tamamından sorumludur.

ODTÜ öğrencisi İrem Kütük de yerleşkede yaşamını yitirmişti

Kasım 2019’da ODTÜ’de hareket halindeki kamyonetin kasasının kapağı kaldırımda yürüyen üniversite öğrencisi İrem Kütük’e çarpmış, Kütük yaşamını yitirirken ODTÜ Rektörlüğü ihmalleri görmezden gelerek cinayete “kaza” demişti.

politeknik.org.tr


Spread the love