Güney Kore caydı, AKP Sinop’ta çevre katliamı yapmakta ısrarlı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak arasındaki görüşme gerçekleşti. Türkiye’de yapılması planlanan ve 20 milyar dolara mal olması beklenen nükleer santral konusunda anlaşmaya varılamadı. Ancak çevre katliamı anlamına gelen proje için hükümetin arayışları sürüyor.

G-20 zirvesi sonrasında yapılan görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan, Türkiye’de iş yapan Güney Kore şirketlerinin yöneticileri ile de görüştü.

Görüşmeler sonrası nükleer santral ile ilgili anlaşmazlığa ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “El sıkışıp anlaşamadık” dedi. Taner Güney Kore ile yaşadıkları tıkanıklıkları aşamadıklarını belirterek, “Diğer ülkelerle görüşmeye başlayacağız. Bunu söylemeliyim. Hızlı bir müzakere sürecini geçmemiz lazım. Bu konuda arkadaşlarımı da görevlendirdim” dedi.

Nükleer santral konusunda kararlı olduklarını söyleyen Yıldız, ABD, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinin firmaları ile görüşmeye acilen başlayacaklarını duyurdu. İlk olarak Japonya’nın Toshiba firmasını görüşmeye çağırdıklarını söyledi.

Sinop halkı nükleer santral istemiyor
Nükleer santrali Güney Kore’nin yapmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Hatta Güney Kore doğayı tahrip edeceği için çevreciler tarafından karşı çıkılan ve Sinop halkının istemediği nükleer santrali Sinop halkına benimsetmek için Sinop’ta Karadeniz-Kore Kültür Festivali adıyla etkinlik bile düzenlenmişti.

Ancak Sinop halkı ve çevreciler nükleer santralin doğa için tehlikeli olduğunu ve sağlığı olumsuz etkileyeceğinin farkında olarak nükleer santral kurulma planlarının ortaya çıktığı günden bu yana kentte çok sayıda nükleer santral karşıtı miting düzenledi. Sinoplular son olarak 26 Eylül’de onlarca sayıda sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen termik ve nükleer santral karşıtı konserde bir araya gelmişti.

politeknik.org.tr