Gülseren Yurttaş için Sultanahmet Adliye Sarayı’nda Buluşuldu

Jeodezi ve fotogrametri mühendisi olan Gülseren Yurttaş’ı 27 Eylül 2007’de, İSKİ’nin Melen projesi kapsamında yürüttüğü şantiye çalışmasında kaybetmiştik.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde 5,5 yıl müdürlük yapan Gülseren Yurttaş, yine bir İSKİ çalışmasının, bu çalışmada adı geçen yüklenici Firma Kutay İnşaat’ın, taşeron firma Detek Deniz Teknolojileri Ltd. Şirketi’nin kurbanı oldu. Taşeron çalıştırma ve bunun sonucu olarak gelişen güvencesiz ve iş güvenliğinden yoksun iş sahalarının bir cinayeti daha yaşandı.

Salacak – Sarayburnu isale hattı Sarayburnu şantiyesinde, bir vincin taşıdığı bom denilen tonlarca ağırlığa sahip kolunun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden Gülseren Yurttaş ile ilgili devam eden yargı sürecinde bugün, 11 Temmuz Cuma günü,  Sultanahmet Adliyesi 6.Asli Ceza mahkemesinde 3. duruşma görüldü. Yüklenici firma ile taşeron firma sorumlularının ve vinç operatörünün yargılandığı dava, tanıkların gelecek duruşmada dinlenmesi kararıyla 24 Ekim’e ertelendi. Aynı zamanda İSKİ sorumlularının da yargılandığı tazminat davası da sürüyor.

İstanbul İKK’nın takip ettiği duruşmada,  salonu dolduran Gülseren yurttaş’ın yakınları, meslektaşları ve TMMOB İstanbul şube temsilcileri yargılama sürecinin peşinde olduklarını, bu duruşmanın güvenceli ve güvenli çalışma yaşamı mücadelesinin bir parçası olduğunu bir kez daha gösterdi.

Kaynak: www.politeknik.org.tr