Gözaltındaki 29 Gezi Direnişçisi Serbest

16 Temmuz günü evlere yapılan baskınlarla gözaltına alınan Gezi Parkı direnişçisi 29 kişiden 21’i dün (19 Temmuz) savcılık ifadesinden sonra serbest kaldı. Geri kalanların 4’ü tutuklanma talebiyle 4’ü de adli kontrol için mahkemeye sevk edildi. Mahkeme sonucu herkes serbest kaldı.

Gezi Parkı direnişine katıldıkları için polis operasyonlarıyla evleri basılan ve gözaltına alınan çoğu üniversite öğrencisi 29 kişi, 3 günlük gözaltı süresinin ardından dün (19 Temmuz) mahkemeye çıkarıldı.

Gözaltına alınanların aileleri ve arkadaşları sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi önünde toplanmaya başladı. Saat 12.00 sularında polis, adliye önündeki merdivenlerde bekleyenlere müdahale etti. Merdivenlerde bulunanlara neden müdahale edildi sorusuna polis, “Savcı kararı” olarak yanıt verdi.

Taksim Dayanışması saat 14.00’da Çağlayan Adliyesi önünde bir açıklama yaptı. Açıklamada, Gezi direnişinin meşruluğuna vurgu yapıldı. Gözaltındakileri suçlamak için delil yaratılmaya çalışıldığı belirtidi. Açıklama “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganıyla son buldu.

Taksim dayanışması’nın yaptığı açıklamadan sonra savcılık ifadesine giren avukatlar gözaltındakilerin ifadeleri hakkında konuşma yaptı.

Saat 15.00 sularında gözaltındaki 29 kişiden 21’i serbest kalırken 4’ü adli kontrol talebiyle, 4’ü de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Saat 19.00’da mahkemeye sevk edilenlerin tamamı serbest bırakıldı.


politeknik.org.tr