Gökçek vadiyi imara açtı, yol çöktü
Spread the love

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükesat’ta yer alan Mercan Caddesi’nin bir bölümünde meydana gelen yaklaşık 7-8 metre derinliğinde göçük sonrası açıklama yaptı. Şehir plancıları, göçüğe Büyükesat Vadisi tabanında yürütülen inşaat projesinin neden olduğunu, bölgedeki yapılaşmaya da plan değişikliğiyle Melih Gökçek’in izin verdiğini vurguladı.

Ankara Büyükesat’ta yer alan Mercan Caddesi’nde 14 Haziran’da 7-8 metre derinliğinde çökme meydana geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi sitesinden inşaatı devam eden ve tekniğine uygun yapılmayan kazı sisteminin yetersizliği olarak duyurdu. Çöken bölgede altyapıların da tahrip olduğunu belirten Belediye gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını ve yüklenici firmaya en yüksek cezanın uygulanacağını kamuoyuyla paylaştı. Büyükesat Vadisi tabanında yer alan inşaat çalışmaları nedeniyle vadi yamacındaki yolda oluşan çökme için Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi açıklama yaptı. Şehir Plancıları, Büyükesat Vadisi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılmasına karşı 2011 yılında mahkeme süreci başlattıklarını ancak Ankara 10. İdare Mahkemesi’nin davayı reddettiğini ve gelinen noktada inşaat çalışmalarının yıkıma neden olduğunu belirtti.

Vadiye rant projeleri Gökçek’ten
ŞPO Ankara Şubesi açıklamasında Büyükesat Vadisi’ndeki alan için 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı’nda “Özel Proje Alanı” ve “Mevcut arazi Kullanımı Devam Ettirilecek ve Doğal Karakteri Korunacak Alanlar” ana başlığı altında yer alan “Vadi Tabanları” olarak kullanım kararları getirildiğini ancak buna uyulmadığını açıkladı. Şehir plancıları Ankara’yı betona boğmayı görev bellemiş ve özellikle vadi tabanları dahil olmak üzere tüm doğal alanları yandaşlarına veren Melih Gökçek’in “Büyükesat Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” adı altında Ankara’nın yeşil alan sisteminin önemli bir parçası olan vadi tabanını yapılaşmaya açtığını vurguladı.

Gökçek’in yolu yol değil
ŞPO Ankara Şubesi açıklamada “Büyükesat Vadisindeki yolun çökmesinin sorumlusunun net şekilde ortaya konulması gerekmektedir. Tarafımızca net olarak bilinmektedir ki, altyapıyı tahrip eden de tüm vadi tabanlarını, dere yataklarını yapılaşmaya açarak tüm Ankara’nın ve Ankaralıların geleceğini çalarak, kar hırsıyla Ankara’yı betona mahkum eden yerel idarenin başındaki kişi olarak müteselsil sorumlulukta en büyük pay Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’indir.” ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love