Gökçek hakkında bir suç duyurusu da şehir plancılarından

Bülent Arınç’ın “Melih Gökçek Ankara’yı parsel parsel satmıştır” açıklamasının ardından şehir plancıları da Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu

Bülent Arınç’ın Ankara’yı parsel parsel sattığını söylediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında Barınma Hakkı Meclisi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ardından Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi de suç duyurusunda bulundu. Arınç’ın sözlerinin bir suçlama olduğunu söyleyen şehir plancıları, yıllardır sürdürülen mücadelelerde elde edilen hukuki kazanımların da ispat edilen gerçeklerin devletin en üst mercileri tarafından dillendirildiğine dikkat çekti.

Rant da yıkım da AKP’nin ortak eseri
Melih Gökçek’in yönetim anlayışının Ankara’yı nasıl bir yıkıma uğrattığının ve belirli kesimlerin bu yıkımdan nasıl rant elde ettiğinin ortada olduğunu ifade eden Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, “Gökçek’in yönetim anlayışı Ankara’yı sadece kamuoyu tarafından paralel yapı, cemaat, hizmet hareketi şeklinde isimlendirilen yapı ile talana uğratmamıştır. Bu talan çarkının içerisinde arazi mafyaları, büyük müteahhitler, otomotiv lobisi, spekülatörler gibi rant avcısı sermayedarlar ve TOKİ’siyle, bakanlık mekanizmalarıyla, rezidans kiralayan kamu kurumlarıyla AKP, merkezi iktidar da yer almaktadır” dedi.

Arınç’ın açıklamasından devletin iç denetim mekanizmalarının işletilmediği sonucu çıktığının da altını çizen şehir plancıları, bunun yetkilerin kötüye kullanım anlamına geldiğini, bu nedenle tüm sorumlu merciler hakkında soruşturma sürecinin işletilmesi gerektiğini kaydetti.

Mimarlardan Gökçek hakkında suç duyurusu

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org