Giresun Sular Altında: Doğal Afet Yok AKP Var

Doğal olayların afete dönüşmesinin tek nedeni kapitalizmin kar hırsıdır. Bunun son örneği Giresun’da yaşanan sel baskınında görüldü.

Mimarlar Odası Giresun Şubesi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Giresun sahil yolunun yapımı sırasında karayolunun önüne set çekildiği bu nedenle de söz konusu sel “felaketi”nin yaşandığını belirtti.

Mimarlar Odası Giresun Şube YK Başkanı Serdar Demirkan, yaptığı yazılı açıklamada “Sahil yolunun hem Giresun’un doğal yapısına uygun olmadığı hem de şehrin denizle olan ilişkisini koparacağı konusunda pek çok görüş beyan edilmiş, fakat bu görüşler sonucu değiştirmemiştir” dedi.

AKP iktidarı ile birlikte meslek odalarının ve yöre halkının tüm itirazlarına rağmen Karadeniz Sahil Yolu projesi başlatılmış ve yol inşaatları küçük parçalara bölünerek iktidar yanlısı onlarca taşeron patronuna para aktarmanın aracı haline gelmişti.

Bu akıldışı uygulamalar esas olarak Karadeniz sahilinin doğal yapısını bozarken, diğer yandan da Giresun’da yaşandığı gibi kapitalist ‘doğal’ afetler yaratıyor.

politeknik.org.tr