Metalurji MO: “Öğrenim Hakkını Demokratik Şekilde Savunan Öğrencilere Yapılan Faşizan Saldırıları Kınıyoruz”
Spread the love

Üniversitelerde bilimsel, özerk, demokratik ve parasız eğitim isteyen öğrencilere karşı yapılan her türlü faşizan gerici baskı ve saldırıları kınıyoruz.

Türkiye’de her yıl yapıldığı gibi öğrencilerin tatil döneminde onlarla ilgili kararların alındığı,  demokratik haklarını kullananlara karşı şiddetin had safhada uygulandığını yaşamaktayız.

Her şeyin fiyatının düştüğü söylendiği Türkiye’de, nedense yalnızca çalışanların ücretleri düşürülmekte, buna karşılık temel gereksinimlerdeki fiyat artışları sürmektedir. Diğer yanda da hiç olmaması gereken öğrenim harçları artırılmaktadır.

Bunlara karşı fikirlerini söyleyen, tepkilerini dile getiren, kamuoyunu bilgilendirmek isteyen öğrencilerin üzerine her alanda polis saldırmaktadır. Çağrıldıkları toplantı salonunda şiddet uygulanarak gözaltına alınmaları faşizan uygulamaların ne aşamaya geldiğini göstermektedir.

Bu tür uygulamalara yönelik olarak Türkiye’nin aydınlık yüzü öğrencilerin her zaman yanında olacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşırken; saldırıları kınıyor ve bu tür saldırılar karşısında demokratik ve meşru mücadele yollarını kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz.

    * Üniversitelerde harç adı altında toplanan haraç gibi ödentilerin kaldırılmasını,
    * Üniversiteleri ticarileştirme politikalarından vazgeçilmesini,
    * Bu tür uygulamalarla birlikte üniversiteleri inanç dogmalarının baskısı altına almaya çalışan ve uygulamalarıyla her dönem tartışma yaratan anti demokratik yapılanma YÖK sisteminin sonlandırılmasını,

İstediğimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak paylaşıyoruz.

Gerici faşizan kalkışmalara sessiz kalan emniyet güçlerini de öğrencilerin demokratik haklarını kullanmalarını sırasındaki davranışlarından dolayı uyarıyoruz. Türkiye’de ayrımcılık yapan bu görevliler hakkında savcıları göreve çağırıyoruz.

Üniversitelerde bilimsel, özerk, demokratik ve parasız eğitim isteyen öğrencilerin haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olacağız.

Cemalettin KÜÇÜK
TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı


Spread the love