Gıda ve hijyen denetimi yapan gıda mühendisine saldırı
Spread the love

İş yerlerinde denetim yapan gıda mühendisi Mirati Haydar Dedeoğlu saldırıya uğradı.

Muğla Fethiye’de Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde çalışan, perakende üretim ve toplu tüketim yerlerini denetleyen gıda mühendisi Mirati Haydar Dedeoğlu 10 Ekim Çarşamba sabahı evinin önünde saldırıya uğradı. 1 gün sonra taburcu edilen Mirati Haydar Dedeoğlu’na, 15 gün iş göremez raporu verildi.

Dedeoğlu: ‘Asli görevimiz bu’

Denetimler sırasında pek çok kez tehdit aldığını ifade eden Dedeoğlu, “Görevim, perakende üretim ve toplu tüketim yerlerini denetlemek. Gördüğümüz eksikler insan sağlığına çok fazla olumsuz etki etmeyecek haldeyse, işletmelere süre veriyoruz. Süre sonunda gerekli tedbirlerin yapılıp, yapılmadığı tespit ediliyor. Ona göre işlemler sürüyor. Asli görevimiz bu.’’ dedi. Dedeoğlu farklı illerde birçok meslektaşının da sadece mesleki sorumluluğunu yerine getirdiği için saldırıya uğradığını belirtti.

Gıda Mühendisleri Odası: “Meslektaşımız görevi ve üstlendiği sorumluluk gereği işlem yapmıştır”

Gıda Mühendisleri Odası konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Halkın güvenilir gıdaya erişim hakkının korunması ve diğer taraftan gıda gibi yaşamı doğrudan ilgilendiren ürünün sağlığı, nitelikli ve hilesiz üretiminin sağlanmasından gıda mühendislerinin sorumlu olduğunu belirten Gıda Mühendisleri Odası “Meslektaşımız görevi ve üstlendiği sorumluluk gereği, bir işletmede tespit ettiği uygun olmayan durumların düzeltilmesine dönük işlem yapmıştır” dedi. Gıda Mühendisleri Odası meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı.

politeknik.org.tr


Spread the love