Gençlik “YÖK’e Hayır” Dedi
Spread the love

Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite ve liseliler Ankara’da “AKP’ye de YÖK’E de Hayır!” dedi. Öğrenci Kolektifleri ve Gençlik Muhalefeti’nin düzenlediği eyleme MMO Öğrenci Komisyonu da destek verdi.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nden öğlen saatlerinde kortejlerini kuran üniversite ve liseliler saat 13.30’da Ziya Gökalp Caddesi’ne doğru düdükler, sloganlar, marşlar eşliğinde oldukça coşkulu bir yürüyüşe başladılar. Öğrenci Kolektifleri’nin “AKP’ye Meydan Okuyoruz”, Gençlik Muhalefeti’nin “Özgürlük İstiyoruz” pankartı ile katıldıkları yürüyüş boyunca “AKP’ye de YÖK’e de Hayır”, “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim istiyoruz”, “YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganları atıldı.

Tüm Türkiye’den temsilcilerin katılımı ile Ankara’da merkezi bir toplantı alan Makina Mühendisleri Öğrenci Komisyonu da aldıkları karar doğrultusunda yürüyüşün başladığı sıralarda Ziya Gökalp Caddesi’nden Cebeci yönüne yaptıkları yürüyüş ile eyleme dahil oldular. “YÖK’e Hayır” pankartı ile yürüyen 80 kişilik MMO Öğrenci Komisyonu korteji eyleme katılanlar tarafından alkışlarla selamlandı.

Yapılan yürüyüşün ardından Ziya Gökalp Caddesi’nde fiili bir miting düzenlenirken, düzenleyici örgütlerden üniversite ve liseliler adına birer konuşma gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalar toplanan kalabalığın sloganları ile desteklenirken, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Makina Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu adına Önder Ova ve Eğitim-Sen 2 no’lu Şube Başkanı Tuğrul Culfa birer konuşma yaptılar.

Makina Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu adına konuşma yapan Önder Ova, bilimi toplumun hizmetine sunmayı amaçlayan geleceğin mühendisleri adına toplananları selamlarken, TMMOB’ye bağlı tüm odaların öğrenci komisyonları olarak mitinge katılma çabalarının gerçekleşmediğini ancak önümüzdeki senelerde 6 Kasım alanlarda tüm oda öğrenci komisyonlarının ortak katılımı ile yer almak istediklerini belirtti. Ova konuşmasında MMO Öğrenci Komisyonu’nun eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından miting Bandista’nın verdiği konser ile coşkuyla sona erdi.

 

YÖK, Ankara ve İstanbul’da Yapılan İki Eylemle Daha Protesto Edildi
Ankara’da ayrıca Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen), Demokrat Yurtsever Gençlik, Sürekli Devrim Hareketi, Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Liseliler, Ekim Gençliği, Emek Gençliği, Kaldıraç, Köz, Özgür Eğitim Platformu, Özgür Lise, Sosyalist Demokrasi Partisi, Yeni Demokrat Gençlik, Proleter Devrimci Gençlik gibi örgüt ve patilerin yanı sıra çeşitli dernek ve topluluklarlın katılımı ile bir miting daha düzenlendi.

Miting öncesi “Geleceğimiz ve Özgürlüğümüz için YÖK’e Hayır” ana pankartı ile Cebeci’den Sakarya Caddesi’ne bir yürüyüş gerçekleştirilirken, yürüyüşe Tıp Öğrenci Kolu ve Genç Madenci de destek verdi.

Ayrıca İstanbul’da TKP’li Öğrenciler tarafından “Üniversitelerimizin YÖK Edilmesine İzin Vermiyoruz” pankartı ile İstiklal Caddesi ve Gümüşsuyu Yokuşu üzerinden Dolmabahçe Meydanı’na bir yürüyüş düzenlendi.

politeknik.org.tr

 


Spread the love