Gençliğin Gündemi Harç Zamları

YÖK tarafından üniversite harçlarına yapılması planlanan ve % 500’lere varan harç zamlarına karşı Türkiye’nin dört bir yanında üniversitelilerin protesto eylemleri devam ediyor. Düzenlenen eylemliliklerde üniversiteliler “harçlara hayır” diye haykırırken, zammın sorumluları da öğrencilerin protestolarıyla karşılaşıyor.

Öğrenciler YÖK Çalıştayı’nı Bastı

24 Temmuz günü İzmir’de Bornova meydanında bir araya gelen yaklaşık 400 öğrenci “Harç Zamlarına Hayır” başlıklı bir eylem düzenirken ertesi gün İstanbul The Marmara Oteli’nde düzenlenen YÖK Çalıştayı üniversite öğrencilerinin hedefi haline geldi. Çalıştay saatinde otel önünde Öğrenci Kolektifi ve Genç-Sen pankarları arkasında toplanan üniversiteliler harçları protesto ettiler. Türkiye’de Yükseköğretim Sorunları başlıklı çalıştayda söz almak için içeri giren 3 temsilciye söz verilmeyeceğinin belli olması üzerine durumu protesto ederek harçlara dair lafını söylemek için otele girmek isteyen Öğrenci Kolektifi’nden üniversitelilere polis saldırken, 11 Kolektifçi gözaltına alındı. Otel önündeki gözaltıları protesto ederek söz hakkı isteyen temsilciler ise içeride özel güvenlik ve sivil polislerin sert müdahalesiyle karşılaştı. Yapılan müdahale ve öğrencilerin harç karşıtı tepkisi günlerce basın ve medya aracılığıyla konuşuldu.

Çeşitli illerde protesto eylemleri düzenleyen Genç-Sen tarafından 24 Temmuz günü Taksim İstiklal Caddesi girişinde oturma eylemi ve ardından basın açıklaması gerçekleştirilirken, 27 Temmuz günü İstanbul Kadıköy’de bir yürüyüş düzenlendi. Çeşitli sendikaların destek verdiği yürüyüşte yaklaşık 300 öğrenci harç zamlarının geri çekilmesini talep etti.

 
Sokaklar Üniversitelerin İsyanıyla Doluyor

23 Temmuz Perşembe günü Türkiye’nin dört bir yanında harçlara karşı sabaha kadar oturma eylemi yapan Öğrenci Kolektifi’nin İstanbul ve Ankara’daki eylemlilikleri de sürüyor. 31 Temmuz Cuma günü Ankara Yüksel Caddesi ile Taksim İstiklal Caddesi’nde gece yarısına kadar oturma eylemi yapan üniversiteliler yüzlerce kişinin desteğiyle harç karşıtı seslerini yükseltiyorlar.

Harçlara ve yapılan zamlara karşı TMMOB’ye bağlı odalardan da tepki gösteriliyor. 28 Temmuz günü TMMOB Yönetim Kurulu ve Makina Mühendisleri Odası yaptıkları basın açıklamaları ile harç zamlarını kınayarak AKP ve YÖK eliyle yapılan üniversitelerin özelleştirilmesi saldırıları karşısında, tepkilerini gösteren öğrencilerin yanında olduklarını belirttiler. Harç zamları Metalurji, Harita ve Kadastro Mühendisleri, Jeofizik Odaları tarafından da protesto edilerek eşit, parasız ve bilimsel bir eğitimin gerekliliği vurgulandı.

 

Tayyip Erdoğan’a Harç Tepkisi

2 Ağustos günü Ankara Kızılay’daki bir restoranda yemek yiyen Tayyip Erdoğan da üniversitelilerin protestosu ile karşılaştı. “Harçları ödeyemiyoruz” diyen Öğrenci Kolektifi’nden 6 üniversiteliye Erdoğan’ın korumaları müdahale edip gözaltına alırken, çevreden toplanan esnaf ve halk alkışları ile üniversitelilere destek vererek Erdoğan’a tepki gösterdi. Yapılan protestoların sonucu Tayyip Erdoğan Kızılay’dan ayrılmak zorunda kaldı.

 

Eylem ve Etkinlikler Sürüyor

Harçlara karşı üniversitelilerin eylemleri hız kesmeden devam ediyor. 7 Ağustos Cuma günü Öğrenci Kolektifleri Ankara ve İstanbul’daki oturma eylemlerini sürdürecek. Saat 17.00’da başalayan eylemler destek veren sanatçıların ve üniversitelerin şarkıları ve skeçleriyle sokak şenliğine dönüşüyor.

İstanbul’da bu gündemle biraraya gelen TMMOB’un çeşitli odalarına üye öğrenciler ise 15 Ağustos günü Makina Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda bir forum gerçekleştirme kararı aldılar.  Bir akademisyen ve 90’larda yükselen harç karşıtı sürecin aktarımını yapacak bir konuşmacının ön sunumu ile başlaması planlanan forumda mühendislk ve mimarlık öğrencleri süreci değerlendirecek.

politeknik.org.tr