Gebzeliler Kazanımlarını Şenlikle Kutladı

Gebzeliler, kentsel dönüşüm projesine karşı ilk kazanımlarını 5 Aralık’ta yaptıkları dayanışma şenliği ile kutladılar.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Adem Yavuz ve Cumhuriyet mahalleleri halkı, kentsel dönüşüm projesinin iptali için başlattıkları mücadelede 13 Kasım günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi rafa kaldırma kararının ardından 5 Aralık günü bir dayanışma şenliği yaptılar.

“Evlerimiz, onurumuz ve şerefimizdir. Satılamaz”, “Ben bu evde doğdum. Evimi terketmek istemiyorum” ve “Kentsel ranta hayır” yazılı pankartların asıldığı Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şenyuva Düğün Salonu’ndaki şenliğe 350 kişi katıldı. 350 kişinin büyük çoğunluğunu kadınlardı.

Şenlik, Gebze Cumhuriyet ve Adem Yavuz Mahallesi Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği başkanı Elvan Hazırcı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Hazırcı, Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi rafa kaldırdığına dikkat çekerek, mücadelelerinin kentsel dönüşüm projesi iptal oluncaya kadar süreceğini belirtti ve yasal olarak iptal kararı çıkana kadar tetikte olacaklarını söyledi. Hazırcı’nın ardından derneğin Kadın Kolları Başkanı Şükran Çelebi söz aldı. Çelebi, kadınlar olarak çok zor şartlarda mahallelerine sahip çıktıklarını ifade etti ve sokağa çıktıklarında birçok tepki almalarına rağmen mücadelelerinden vazgeçmediklerini söyledi. Çelebi’den sonra barınma hakkı bürosu avukatı Ender Büyükçulha söz aldı. Büyükçulha, kutlamaların ardından sıranın mahalleyi güzelleştirmeye geldiğini söyledi. Büyükçulha, mahallede; sağlık ocağı, park, kreş gibi eksikliklerin olduğunu ve örgütlü bir şekilde bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Şenliğe, Arızlılı depremzedeler de katıldı. Depremzedeler, Cumhuriyet ve Adem Yavuz mahallelerinde kentsel dönüşüme karşı verilen barınma hakkı mücadelesini selamladılar ve “Birlikte kazanacağız” dediler.

Konuşmaların ardından Gebzeliler, Bayar Şahin’in seslendirdiği horonlar ve Kazım Koyuncu Kültür Merkezi kursiyerlerinin halaylarıyla doyasıya eğlendiler. Mahallenin çocukları ise şenliğe, okudukları şiirlerle ayrı bir renk kattılar.

 

 

Kaynak: Sendika.Org