Gaziantep’te iskele çöktü, inşaat mühendisi yaşamını yitirdi
Spread the love

Gaziantep`te cami inşaatında iskele çöktü, inşaat mühendisi Korkut Küçükcan göçük altında kalarak yaşamını yitirdi.

Gaziantep`in Şahinbey İlçesindeki Akkent Camisi inşaatında 14 Ekim’de kubbe betonu için kurulan iskele çöktü, 3 işçi enkaz altında kaldı. İki işçi enkazdan yaralı olarak çıkarılırken, inşaat mühendisi Korkut Küçükcan çöken iskelenin altından 33 saat sonra çıkarılabildi. Küçükcan yaşamını yitirdi.

Ahşap iskeleye şartnamelerde izin verilmiyor

Özellikle yüksekliği fazla olan yapı inşaatları için hazırlanan şartnamelerde ahşap iskelelere izin verilmiyor. Ancak konuyla ilgili bir yönetmelik olmaması, işçi sağlığı ve iş güvenliğini yok sayıyor.

Şahinbey Belediyesi yükseklik şartlarına rağmen ahşap iskeleye göz yumduğu için ve çalışmanın durduğu 2 yılda ahşap iskelenin uğrayacağı deformasyona rağmen gerekli denetimi yapmadan çalışmaların başlamasına izin verdiği için meydana gelen göçükten sorumlu durumda.

Cemaat operasyonuyla yarım kalan proje

Belediyenin ‘Türkiye`nin en büyük 2. Camisi’ diyerek övündüğü projenin temeli, 2012 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve o dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla atıldı. İnşaatı yapan Edecan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Selim Ener 15 Temmuz 2016 sonrasında cemaat operasyonu ile tutuklandı ve inşaat durduruldu.

politeknik.org.tr


Spread the love