Fransa’daki nükleer sızıntı Sarkozy’nin hayallerini yıktı – Meral Tamer

Fransa’nın Provence bölgesindeki Bollane kırsal alanında bugünlerde panik yaşanıyor. İnsanlar daha önce gönül rahatlığıyla içtikleri ve kullandıkları musluk suyu yerine artık ellerini yıkamak, banyo yapmak ve suyla ilgili her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için, bahçelerine yerleştirdikleri su tankerlerinden yararlanıyorlar. Hayvanlarının musluk suyu içmelerini önlemek için de özel dikkat sarf ediyorlar.

Sylvie Eymard ve ailesinin yaşadıkları bu bölge, Tricastin nükleer santralına çok yakın. Bu santralden 75 kg uranyum içeren 30 bin litre sıvı, Gaffiere ve Lauzon nehirlerine sızdı. 7 temmuz akşamı tespit edilen sızıntıdan yerel halk, bir sonraki gün öğleden sonraya kadar haberdar edilmedi.

Su kullanımının acil olarak yasaklandığı gün en az 50 insan gölde yüzüyormuş. Eymard, “İnsanları sanki bir köpek balığı saldırısı varmışçasına, alelacele gölden çıkardılar, ama nedenini söylemediler” diyor.

Nükleere güven sarsıldı

Kocası nükleer santraldan emekli bir mühendis olan ve oğlu da orada çalışan Emilie Dubois, yetkililerin yeraltı suyunun kullanımının yasaklandığını haber vermek için geldiklerinde, torunlarıyla havuzdaymış. Yetkili, yasağın nedeni konusunda açıklama yapmamakta direnip, bu yönde emir aldıklarını söyleyince, Dubois yasağın kuraklık sebebiyle olduğunu düşünerek havuza geri dönmüş ve torunlarıyla yüzmeye devam etmiş. Akşam televizyonlardan yeraltı suyuyla dolu havuzlarının potansiyel zehir tehdidi içerdiğini öğrendiklerinde şok olmuşlar. Ve tabii artık nükleer enerjiye güvenmiyorlar; dahası bugüne kadar hiç sorgulamadan % 100 güvenmiş olduklarına da pek şaşıyorlar.

Eymard “Artık her şey bana kirliymiş gibi geliyor. Bilimkurgu filmi gibi. Sanki uzmanların sürekli gelip yokladıkları ve buna maruz kalanları filme çektikleri bir yerdeyiz,” diyor.

Günlerce musluklardan su örnekleri, çevrede yaşayan insanlardan idrar örnekleri alınarak tahlil yaptırılmış. 3 hafta sonra “Tamam artık her şey temiz” denmiş. Ama bu kez de Fransa’nın elektrik dağıtımını yapan şirketi Electricite de France’ın 100 çalışanına, aynı bölgedeki Tricastin-4 nükleer santralından sızan radyoaktif madde bulaşmış.

2 yılda 200 kaza

Çorap söküğü gibi gelen bu sızıntılar üzerine hükümet, Fransa’daki tüm nükleer santralların çevresindeki yeraltı sularında testler uygulanmasına karar verdi. Çevre Bakanı Jean Louis Borlo, Fransa’da geçen yılki nükleer kaza sayısının 86, bir önceki yıl ise 114 olduğunu açıkladı.

Elektriğinin % 80’ini nükleerden sağlayan ve 58 nükleer santralıyla bu alanda dünya lideri olan Fransa’daki bu sızıntı haberleri, tam da Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Avrupa’dan Ortadoğu’ya pek çok ülkeye çok sayıda nükleer santral satma çabalarının yoğunlaştığı bir dönemde geldi.

Konuya geniş yer ayıran The Guardian gazetesi, İngiltere’de ömürleri dolmuş nükleer santralların yerine Fransızlar tarafından yenilerinin yapılması ve işletilmesi için 2 ülke arasında mali portresi 25 milyar dolar olan bir alışverişin söz konusu olduğuna dikkat çekiyor.

 

 Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=972942&AuthorID=55&b=&a=Meral%20Tamer&ver=25