Fizik mühendisi raporu: Abdullah Cömert’i öldüren gaz fişeği azami 5 derece açıyla atıldı
Spread the love

Abdullah Cömert davasında fizik mühendislerinin hazırladığı rapor polisin gaz fişeğini hedef alarak attığını ortaya koydu: “45 derece açıyla atma zorunluluğu olan gaz fişeği azami 5 derece ile atıldı”

Haziran İsyanı’nda Hatay’daki eylemlerde öldürülen Abdullah Cömert’in davasında yargılanan sanık polisin Cömert’i öldüren gaz fişeği atışını nasıl yaptığı fizik mühendisi raporuyla tespit edildi. Cömert ailesinin avukatlarının tespit başvurusuyla fizik mühendisi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Ayşe Erzan’ın hazırladığı rapor Cömert’in polis tarafından 35 metreden hedef gözetilerek vurulduğunu ortaya çıkardı.

Halkın mühendisleri katillerin peşinde
Fizik mühendisi Erzan, gaz fişeğinin yolu, hızı, atıldığı yer, polis ve Abdullah Cömert’in bulunduğu yer parametreleriyle formüle ettiği katliamda, silahın yaklaşık 35 metre mesafeden, yatay veya yataya yakın, azami 5 derecelik bir açı ile kullanıldığını tespit etti, raporladı.

“Olası kasıt değil, kasten öldürme”
Savcılık, polis Ahmet Kuş’un bu atışı öldürme kastıyla değil ama ölümün olabileceğini öngörmesine rağmen “olası kastla” yaptığı görüşünü savunarak 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Cömert’in avukatları 35 metre mesafeden, yatay veya yataya yakın, azami 5 derecelik bir açı ile kullanıldığını gösteren raporu sunarak “Silahın yere 45 derece ile ateşlenmesine yönelik olarak eğitim alan fail, aykırı kullanımının yaralanma ve ölüme yol açma ihtimali konusunda bilgi sahibidir. Fiilin doğrudan kasıtla işlendiği ortadadır” dedi.

Fizik mühendisi Ayşe Erzan’ın hazırladığı rapor doğrultusunda karar çıkması durumunda sanık polis “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası alacak.

politeknik.org.tr


Spread the love