Halkın mühendisleri hayır dedi, Orman İşletme Müdürlüğü Cengiz’e yer teslimi yaptı
Spread the love

Orman İşletme Müdürlüğü, Cerattepe’de Cengiz Holding’e madencilik faaliyetleri için 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptı. Daha önce Cengiz Holding talanına imza vermeyerek teslim işlemi yapmayan mühendisler hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Artvin halkının Cengiz Holding’in yaşam alanlarını yok edecek madencilik faaliyetlerine karşı mücadelesi sürerken Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, maden şirketine tahsis edilen 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptı. Artvin halkının yoğun tepkilerine ve gösterdiği direnişe rağmen biber gazlı saldırılarla yapılmak istenen projede geçtiğimiz hafta OGM’nin yer teslimi yapmak için görevlendirdiği mühendisler yer tahsis izni belgesine imza atmadığı için Cengiz İnşaat tarafından Valiliğe şikayet edilmiş, sonra Orman Genel Müdürlüğü tarafından soruşturmaya uğramıştı.

Mühendisler bu talanın karşısında durmaya devam edecek
Cerattepe direnişinde bulunan ve yer teslimi yapmadığı için soruşturmaya uğrayan meslektaşlarını ziyaret eden Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Volkan Bilgin Cengiz Holding’in yağmasına dur diyen mühendislere sahip çıktıklarını ve kamunun yararını düşünen mühendislerin arkalarında olduklarını belirtti. Bilgin “Artvin halkının istemediği, doğaya ve yaşam alanlarına geri dönüşü olmayan zararlar verecek projenin iktidar olanaklarıyla şirketin çıkarları uğruna bilimi, aklı, hukuku yok sayarak ilerletilmesine meslek insanları olarak karşı durmaya devam edeceğiz. Şirketin kıyımına göz yummayan, yer teslimi imzası atmayan, kamu yararını savunan, meslek ahlakına ve mesleki sorumluluklarına sahip çıkan meslektaşlarımızı savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Bilimsel raporlara rağmen, Artvin halkının da tepkilerini görmezden gelerek şimdi Cengiz Holding’e yer teslimi yapan meslektaşlarımızı ne Artvin halkı ne de odamız camiası unutur. İmza atan meslektaşlarımıza; Artvin halkının ve yaşam savunucularının Cerattepe mücadelesine Odamızın da müdahil olduğunu ve bu mücadelenin bir parçası olduğunu unutmamaları gerektiğini belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

177 bin metrekare Cengiz talan edebilsin diye tahsis edildi
Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, maden şirketine 77 bin metrekare alanda maden arama ruhsatı için şantiye kurulması ve çalışma yapılması yönünde yer tahsisi işlemini gerçekleştirdi. Şirkete ilk etapta verilen 77 bin metrekare alanın yanısıra daha sonra da maden çıkarılması için 100 bin metrekare alan için de yer tahsis izni verilmesinin öngörüldüğü öğrenildi.

politeknik.org.tr


Spread the love