Eyleme çağrı: “Adana’da Mahirleri Ananlar Hapis Cezası Aldı, AKP 12 Eylül’üne Karşı Mücadeleyi Yükseltelim”
Spread the love

Eyleme çağrı: Adana’da Mahirleri ananlar 10’ar ay hapis cezası aldı, AKP 12 Eylül’üne karşı mücadeyi yükseltelim

Adana’da 23 Eylül günü Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Mahir Çayan ve arkadaşlarını anan aralarında Halkevi üyelerinin de olduğu 21 kişiye “THKP/C örgütünün propagandasını yapmak” suçlamasıyla 10’ar ay hapis cezası verildi. Cezalar ertelenmedi.

30 Mart 1972’de Kızıldere’de öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını anma suçlamasıyla 13 Nisan günü evlerinden apar topar gözaltına alınan 21 kişiden üçü suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmaktan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 20 Haziran’da ilk durulmada sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verilmişti. Ancak aynı davada suçlamalar genişletilmiş, sanıkların terör örgütü üyesi olarak da yargılanmasına karar verilmişti.

Referandum kampanyasını  “demokratikleşme ve 12 Eylül’le hesaplaşma” söylemi üzerine kuran, devrimcilerin isimlerini kampanyasında kullanan AKP’nin demokrasi anlayışı referandum üzerinden 10 gün geçmeden yaşanan operasyonlar, tutuklamalar ve cezalarla bir kez daha kendisini gösteriyor. 12 Eylül AKP ile sürmeye devam ediyor.

Bu ülkede “demokrasinin” sadece iktidarı elinde tutanların  dilindeki bir yalana; özgürlüğün yalnız sermayenin sömürü ve talan özgürlüğünedönüşmesine izin vermemek için AKP iktidarına karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükseltmek için Halkevleri tarafından bir basın açıklaması yapılacak.

YER: Taksim – Galatasaray Lisesi Önü
TARİH: 25 Eylül 2010
SAAT: 13.00


Spread the love