İETT, Metrobüslerin Sağlamlığını Kanıtlamak İsterken Rezil Oldu!

İETT Başkanı Mehmet Öztürk İBB’ye 60 milyon Euro’ya malolan ve arıza nedeniyle birçoğu İETT garajında tutulan Phileas marka metrobüslerin sağlamlığını kanıtlamak için yaptığı basın gezisinde rezil oldu. Basın mensuplarının doldurduğu araç Edirnekapı’ya yaklaşırken önündeki aynı marka araç arıza yaptı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2007’de Hollanda’lı VDL Group firmasından 60 milyon Euro karşılığında aldığı 50 adet Phielas marka metrobüs aracının rampa çıkamadığı, kapasitesi aşıldığı, fiyatı pahalı olduğu, sık sık arızalandığı yönündeki eleştirileri yanıtlamak için İETT Genel Müdürü Mehmet ÖZtürk tarafından bir basın gezisi organize edildi. Edirnekapı İETT Garjı’nda basın açıklması yapan Öztürk, Edirnekapı-Söğütlüçeşme arasında basın mensuplarını Phielas marka metrobüsle gezdirerek eleştirilerin haksızlığını kanıtlamak istiyordu ancak Öztürk ve basının bindiği metrobüs Söğütlüçeşme’den dönüp Edirmekapı istayonuna yaklaştığı sırada hemen önünde bulunan aynı marka metrobüs aracı arıza yaptı. Yaklaşık 10 metrobüsten oluşan uzun bir kuyruk oluşurken, metrobüs trafiği 10 dakika boyunca durdu. Böylece metrobüslerin “sağlamlığı” bir kez daha tescillenmiş oldu.

 

Arızayı metrobüs söförünün yanlış butona basmasına bağlayan Öztürk, VDL Group’un dört gün önce yaptığı açıklamada 100 adet metrobüs için yeni anlaşma yapacaklarını açıklamasına rağmen, “Bunlardan bıktık, bir daha almayız” dedi.