ESOGÜ Öğrencileri Rektörü İstifaya Çağırdı
Spread the love

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğrencileri özel güvenlik terörüne karşı dün (14 Mart) rektörlük önünde eylem yaptı. 2 bini aşkın öğrenci “İşkenceci rektör Hasan Gönen istifa” sloganıyla rektörü istifaya davet etti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde sağlıksız yemekler ve yemekhane zamlarına karşı 11 Mart günü yemekhanede bir protesto gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, özel güvenlik tarafından dövülerek gözaltına alındı.

Öğrencilerin gözaltına alınmasının ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen, özel güvenliğin öğrencilere uyguladığı şiddeti savunan bir açıklama gerçekleştirdi. Rektör Hasan Gönen yaptığı açıklamada öğrenciler için ‘bunlar terörist, bunlar elebaşı, çoğu okulun öğrencisi bile değil. Amaçları provokasyon’ ifadelerini kullandı.

Rektör Hasan Gönen’in bu açıklamaları üzerine dün (14 Mart Perşembe) 2 bini aşkın öğrenci rektörlük önünde bir eylem gerçekleştirerek Hasan Gönen’i istifaya çağırdı. 11 Mart günü özel güvenliğin saldırısına uğrayan öğrencilerden Emre Güneş öğrenciler adına bir açıklama gerçekleştirdi. Güneş açıklamada, rektörün yaşananlardan dolayı özür dilemesi gerekirken özel güvenliğin saldırısını savunmasının bir bilim insanına yakışmadığını ifade etti. Güneş, dayağa ve işkenceye karşı yılmayacaklarını, özgür üniversite mücadelesini sürdüreceklerini belirtti.

Hasan Gönen Kimdir?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi ve İnşaat Mühendisleri Odası üyesi olan Hasan Gönen, 2009’da ki yerel seçimlerde AKP’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş, belediye başkanı seçilememişti. 2012 yılında ESOGÜ rektörlük seçimlerinde 2. sırada yer almasına rağmen rektör olarak atanan Hasan Gönen, göreve geldiği günden beri okulu şantiye alanına çevirdi. Hasan Gönen, öğrenci sorunları adına hiçbir çözüm üretmezken şehirdeki bazı mütaahitlerin “sorunlarına” çözüm üretmekten de geri kalmadı.

 

 

 

Politeknik Genç / Eskişehir


Spread the love