Eroğlu Yalanları, Öğrenciler Üniversiteleri Savundu: “32 Gözaltı”

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) düzenlenen sempozyuma katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu salonda yalanlarını sıralarken, salon dışarısında KTÜ Öğrenci Kolektifi’nin protestosuna polis saldırdı.

 

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından KTÜ Osman Turan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu Karadeniz Bölgesi Heyelan ve Taşkınları Sempozyumu”na katılmak için üniversiteye gelen Veysel Eroğlu’nu ve Hidroelektrik Santral (HES) projelerini protesto eden KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi üniversitelilere polis saldırdı.

Üniversiteliler Sermayenin Değil, Halkın Yanında

Eroğlu’nun üniversitelerini terk etmesini isteyen ve doğayı sermayenin talanına açacak uygulamaların konuşulduğu sempozyumun üniversitelerinde yapılmasını protesto eden öğrenciler sempozyumun düzenlendiği kültür merkezine doğru yürüyüşe geçtiler. “Dereler özgürdür özgür akacak”, “Karadeniz halkının yanındayız”, “Eroğlu üniversiteyi terk et” sloganları atan, “Derelerin kardeşliği bozulamaz”, “ AKP defol, üniversiteler bizimdir”, “Eroğlu üniversitemizi terk et“ dövizleri taşıyan öğrencilerin yürüyüşü kültür merkezi önünde kesilirken, öğrenciler kültür merkezine yürümekte direndiler.

Üniversite mücadelesinin simgesi haline gelen yumurtalarını taşıyan Kolektif üyelerine kültür merkezi önünde çevik kuvvet, sivil polisler ve özel güvenlikler saldırırken, 32 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltı sırasında polisler öğrencileri yerlerde sürüklediler ve yere yatırdıkları öğrencilerin üzerine bastılar.

Eroğlu Bir Bir Yalanlarını Sıraladı 

Dışarıda üniversitelilere saldırılırken, hiçbir öğrencinin alınmadığı sempozyum salonunda Veysel Eroğlu yalanlarla dolu bir konuşma gerçekleştirdi. HES’lerin doğayı hiçbir şekilde kirletmediğini hatta temizlediğini savunan Eroğlu, “Zaten çevreye zarar verenlere biz müsaade etmiyoruz. Geçenlerde ben 3 HES’in su kullanım anlaşmasını imzalamadım.” diyerek ne kadar doğa dostu bir insan olduğunu anlattı.

HES’lerle ilgili Trabzon ve Rize’de yeni bir projeye başladıklarını kaydeden Eroğlu, “HES’lerden önce derenin vaziyeti ne idi, HES’ler inşa edildikten sonra dere ne olacak, vatandaşlarımıza onu göstereceğiz. HES’lerin tahrip etmediğini, hatta HES’lerden sonra derenin ve vadinin çok daha mükemmel olduğunu, belki de turizm merkezi olacağını göstereceğiz.” dedi.Kendisinin bilim adamı olduğunu iddia eden Eroğlu “Ben şu sözü veriyorum, burada çok hassas şekilde davranıyoruz, HES’lerin olduğu vadiler çok daha güzel mekanlar haline gelecek.” diyerek sözlerini bitirdi.

 

politeknik.org.tr