Ermenek maden katliamında cezalar arttırıldı: Mühendislere 54 yıl 3 ay
Spread the love

Ermenek maden katliamı davasında aralarında mühendislerin de bulunduğu sanıklar hakkında verilen cezaları İstinaf Mahkemesi az buldu. Maden mühendisleri toplamda 54 yıl 3 ay ceza aldı.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde Has Şekerler Madencilik’e ait ocakta 28 Ekim 2014’te yaşanan ve 18 maden işçisinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili davada Ankara İstinaf Mahkemesi, Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği cezayı az buldu. İstinaf Mahkemesi, Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar’a, işletme müdürü ve hissedar Abdullah Özbey’e ve teknik nezaretçisi maden mühendisi Ali Kurt’a verilen cezayı yükselterek 19’ar yıl 3’er ay hapis cezasına yükseltti.
Mahkeme, henüz yakalanamayan daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy’ın cezasını 21 yıla, maden mühendisi Cemile Karaca’nın cezasını da 14 yıla yükseltti.

Dava sonucunda maden katliamıyla ilgili ruhsat sahibinin yargılanması ve ceza alması önemli bir gelişme oldu.

Mühendisler için mesleki sorumlular esnetilemez
Ermenek’te katliam, eski haritaların dikkate alınmaması, kontrol sondajlarının yetersizliği ve bir alarm tertibatının bulunmaması nedeniyle gerçekleşmiş ve eski ocak damarının delinmesiyle ocağa dolan su felakete neden olmuştu. İktidarın maden alanında patronlara tanıdığı denetimsiz ve kuralsız çalışma hali sahada görev yapan mühendislerin mesleki sorumluluklarını daha da önemli kılıyor. Patronlar tarafından iş güvencesi ile sınandığı için sahadaki yanlışları görmezden gelen, mesleki sorumluluğunu yok sayan mühendisler kendi hayatlarını, çalışma arkadaşlarının hayatlarını tehlikeye attığı gibi katliamlardan sorumlu olarak yargılanıyor, ceza alıyor.

Üst sorumlular ceza almadı
Ermenek Davası’nda Has Şekerler Madencilik yetkilileri ve çalışanları katliamla ilgili ceza aldı. Madendeki üretimi denetlemekle yükümlü ve katliamda sorumluluğu bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve ona bağlı MİGEM’den, çalışma şartlarını denetlemekle yükümlü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan hiçbir yetkili yargılanmadı.

politeknik.org.tr


Spread the love