Gerici müfredata karşı bilimsel eğitimi savunanlar sokağa çıktı

Eğitim müfredatının bilimden uzaklaştırılmasına ve dinsel ögelerin arttırılmasına karşı İstanbul’da eylem yapıldı. “Müfredat meselesi artık memleket meselesidir” yüzlerce veli, öğrenci laik ve bilimsel bir eğitim için yürüdü. Eyleme mühendisler, mimarlar ve plancılar da katıldı.

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin çağrısıyla yüzlerce kişi, bilimi yasaklayan çağdışı müfredata “Dur” demek için 16 Eylül’de Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi. 2017-2018 Eğitim Öğretim Dönemi’nin başlamasına iki gün kala düzenlenen eylemde, bilimsel ve laik eğitim isteyen İstanbullular, müfredatın gericileştirilmesine karşı Khalkedon Meydanı’na yürüyerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Laik olmayan bir eğitimin bilimsel olması, bilimsel olmayan bir sistemin de evrensel nitelikler taşıması mümkün değildir” denildi.

Evrim olmadan bilim, bilim olmadan mühendislik olmaz
Müfredatın bilimsel düşünceden uzaklaştırılmasına karşı verilen mücadeleye destek veren mühendisler, mimarlar, plancılar da eyleme katıldı. Mühendisler ellerinde ‘Evrim olmadan bilim, bilim olmadan mühendislik olmaz’ dövizleri taşıdı. Kadın mühendisler, mimarlar, plancılar da ‘Kadın mühendisler, mimarlar plancılar var, eğitimde cinsiyetçiliğe hayır!’ dövizleri taşıdı.

politeknik.org.tr