Erdoğan’ın yazlık sarayı için doğa katlediliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’deki yazlık sarayı için 40 bin ağaç katledildi.

Turgut Özal döneminde yaptırılan Marmaris Otluk Koyu’ndaki 230 metrekarelik Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu yıkıldı. Yerine Erdoğan için 13.166 metrekarelik yazlık saray inşaatına başlandı. Doğal sit alanı ve ÖÇK ( Özel Çevre Koruma ) bölgesi olarak koruma altında bulunan bölgede inşa edilecek saray için 40 bine yakın çam ve sığla ağacı kesildi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga proje için 12 milyon 125 bin TL harcandığını belirtti.

Ağaç katliamı protestosuna jandarmadan damperli kamyon engeli

Marmaris Kent Konseyi öncülüğünde, ağaç katliamına neden olan yazlık saraya karşı basın açıklaması yapmak isteyen doğa savunucularına jandarma engel oldu. Açıklama için otobüslerle alana gelenlerin önü damperli kamyon ile jandarma tarafından kesildi. Otobüs şoförlerine de 4 bine yakın para cezası kesen jandarma doğa savunucularının basın açıklamasına izin vermedi.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz haziran ayında CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir yazlık saray inşa edileceğini duyurdu. Turgut Özal döneminde dört oda bir salon olan cumhurbaşkanlığı köşkünün yıkıldığını, yerine 300 odalı, surları uzaydan görünen bir yazlık inşaatının başladığını ifade etti. Projeyi, ikinci kaçak saray olarak tarifleyen Üstündağ, 1. Derece Sit alanında bulunan koyun, Gökova 1/25 binlik planında yapılan değişiklikle Sit alanı olmaktan çıkarıldığını söyledi.

politeknik.org.tr