Yine bir asbest vakası: Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yıkım durdu
Spread the love

Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkımı asbest kontrolü yapılmadığı için durduruldu.

Türkiye’nin en büyük üçüncü spor salonu olan İstanbul Zeytinburnu’ndaki Abdi İpekçi Spor Salonu’nun 23 Ocak 2018 tarihinde yıkımı başladı. Asbest Söküm Uzmanları Derneği Zeytinburnu Belediyesi’ne salonda yıkım öncesi asbest kontrolü yapılıp yapılmadığını sordu. Zeytinburnu Belediyesi müdürlükleri yıkım öncesi asbest kontrolü için herhangi bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Abdi İpekçi Salonu’nun çevresinde bulunan okulların velileri kontrol sağlanmadan gerçekleştirilen yıkıma karşı şikayetçi oldu. Şikayetler üzerine yıkımı durduran Zeytinburnu Belediyesi “Transbest” adlı şirkete asbest incelemesi yaptırdı. Şirketin yetki belgelerinin olmadığının öğrenilmesi üzerine veliler Türk Akreditasyon Kurumu ve İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı’na yeni bir şikayette bulundu.

Asbest riski devam ediyor

Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Cafer Fidan riskin devam ettiğine dikkat çekerek “Abdi İpekçi Spor Salonu’nun hemen yanında, boş bir alan ve içerisinde de yapılar var. Bu yapıların üzerinde eternit var. Eternit dediğimiz malzeme de yüzde 90 oranında asbestli eternitler. Spot salonunun yerine yapılacak inşaat burayı kaplıyorsa, burada da asbest çıkma ihtimali var ve buradan numune alınmadığını söyledik. Belediyeden bize verilen yanıt, ‘Arada duvar var orası başka bir yer’ oldu. Ama o yapıların da bulunduğu alan komple çevrelenmiş ve kapatılmış durumda. Eğer inşaat alanı orayı kapsamıyorsa da orada da bir analiz yapılmalı. Çünkü çevreyi aynı derecede etkileyecek bir potansiyele sahip bir alan.” dedi.

Daha önce de Ankara’da bulunan Havagazı Fabrikası’nın 350 ton asbest barındırdığı uzmanlarca belgelenmiş , Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli önlemler alınmadan yıkım gerçekleştirilmişti.

Asbest nedir?

Uluslarası Kanser Araştırmaları Ajansı ( IARC ) tarafından “kesin kanserojen” olarak tanımlanan, maruz kalınması sonucu akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilecek , eski tip betonarme yapılarda sıkça rastlanan bir madde.

politeknik.org.tr


Spread the love