Erdoğan-Putin görüşmesinde Akkuyu NGS yeniden gündemde
Spread the love

Erdoğan-Putin görüşmesinin gündemlerinden biri de Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santralı (NGS) oldu. Medyaya yeniden bilgiler servis edildi, ‘Rusya’nın Akkuyu nükleer santral projesine toplam yatırımı 22 milyar doları bulacak’ denildi

Türkiye’yi borçlandıracak, yüksek maliyetlerle enerji satın almaya mahkum edecek, iklimini, doğasını ve insan sağlığını tehdit edecek nükleer santral, teknolojisiyle, işletmesiyle Rusya’ya ait olacak. 2010 yılında Rusya ile imzalanan anlaşmadan bu yana birçok siyasi gerilimin arasından geçerek yapılmaya başlanan santral Türkiye’de büyümenin değil, dışa bağımlılığın perçini olacak. Şimdi Akkuyu’ya her yönüyle bir kez daha yakından bakalım.

Santral Türkiye’nin değil
AKP, Akkuyu/Mersin nükleer santralı için Rusya ile hükümetler arası anlaşmalar yaptı. Anlaşmaya göre nükleer santral hisselerinin %51’i Rusya’nın olacak. Yani nükleer santral Türkiye’de yapılacak Rusya’ya ait olacak.

Akkuyu deneme tahtası olacak, maliyet 20 milyar dolar
Rusya ile 2010 yılında imzalanan anlaşmayla yapılması planlanan Akkuyu nükleer santrali toplam 4800 MW kapasiteli, herbiri 1200 MW’lık 4 reaktörden oluşuyor. Akkuyu Nükleer Santrali henüz hiç bir yerde uygulanmamış bir teknolojiye sahip. İlk defa kurulacağı için sonuçları ve güvenliği bilinmiyor. Santralin maliyeti şimdilik 20 milyar dolar. 

Çernobil’den Akkuyu’ya tek yol Hayır – Neriman Usta

Nükleer santraller nedir, ne değildir? – Politeknik*

Pahalı fiyata alım garantisi: Halkın parası enerji sermayesine
Anlaşmalara göre Akkuyu NS’nin üreteceği 1 kWh elektrik 12,35 cent’ten 15 yıl süreyle üretiminin yarısına alım garantisi verildi.

Yaklaşık hesaplara göre Akkuyu NS’de yılda 38 bin 684 GW elektrik üretecek. Akkuyu NGS için alım garantisi verilen elektriğin bedeli ise 15 yılda 36 milyar dolar.

Anlaşmalara göre üretilen elektriği bir kamu şirketi olan TETAŞ alacak. 2017 için TETAŞ tarafından satılacak toptan elektrik satış bedeli 16,2 krş/kWh yani 4,5 cent olarak belirlendi. Bu tutarı baz aldığımızda TETAŞ Akkuyu nükleer santralından 12.35 cent’ten elektrik alacak, 4.5 cent’e satacak. Aldığı elektriğin tamamını satabilirse TETAŞ’ın zararı en az 23 milyar dolar olacak. Bu zarar da hazineden yani halkın cebinden karşılanacak.

Madde madde elektrik faturası soygunu – Politeknik

Santrallar özelleşti, dışa bağımlılık arttı, faturalar kabardı: Enerji politikalarında AKP’nin 15 yılı Hayır’a nasıl götürüyor?

Çevresel zararı hesaplanamaz
Akkuyu santralı bugüne kadarki en büyük elektrik ithalatı anlamına geliyor. Nükleer santralların atık sorununa henüz çözüm bulunmadı. Olası bir kaza-sızıntı halinde halk ve çevre sağlığına verilebilecek zararın maliyeti ise hesaplanamaz.

Diğer kazanan tanıdık: Cengiz Holding
Akkuyu NS’nin inşasına başlandı. Özel santral olan Akkuyu NGS’nin 3 milyar dolarlık (santral maliyetinin %15’i) su yapılarının ihalesi meşhur Cengiz İnşaat’a verildi. Nükleer santral inşasında devasa inşaat rantının nasıl paylaştırılacağı da açığa çıkmış oldu.

Nükleere vergi muafiyeti
Bakanlar Kurulu, ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda’ değişiklik yaparak, nükleer enerji yatırımlarını “öncelikli yatırım” kapsamına aldı. Halkın tepkilerine rağmen inşaatlarına başlanan Sinop ve Mersin nükleer enerji santrallarının ve İğneada’da yapılması planlanan santralının gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi desteği, yatırım yeri tahsisi ve faiz desteğinden yararlanmasının yolu açıldı.

politeknik.org.tr


Spread the love