Erdoğan: “AKM’nin projesi bitti; yıkacağız…”

Erdoğan, sanatçı ve sporculara verdiği iftar sonrası yaptığı konuşmada AKM’yi yeniden hedef gösterdi: “Projesi bitti, yıkıp yeniden çok güzel bir eseri İstanbul’a kazandıracağız”

Erdoğan, sanatçı ve sporculara 12 Haziran’da verdiği iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada yıllardır kapalı bulunan ve çürümeye terk edilen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için “Projesi bitti, yıkıp yeniden çok güzel bir eseri İstanbul’a kazandıracağız” dedi.

Tarihi eseri çürütmek ve sonra yıkıp yeniden yapmak “İstanbul’a kazandırmak” oldu
İstanbul Taksim’de restorasyon bahanesiyle kapatarak çürümeye terk eden AKP iktidarının uzun zamandır “icraat” listesinde bulunan AKM hakkında konuşan Erdoğan, yıkıp yeniden yapılacağını söyledi. “Taksim’deki AKM projesi bitti, yıkıp yeniden güzel bir eseri İstanbul’a kazandıracağız” diyen Erdoğan AKM için Kaçak Saray’ı örnek gösterdi:

Pek çoğunuzun bilmediği bir şeyi ifade etmek istiyorum. Türkiye’de Batı ülkelerinde az rastlanan opera binası Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’dir. Bunu yaparken bütün mimar arkadaşlarıma gezdirdim. Türkiye’de aslında opera binası yok. Şimdi görkemlisini yaptık. Aynı anda 2 bin kişiyi alabilen opera binasına sahibiz.

AKM’nin yıkılıp yeniden yapılmasını kültür sanatın belli bir kesimin elinden alınmasını sağlamak olarak niteleyen Erdoğan “Kültür sanatı belli bir kesimin elinde tutma saplantısı üzüntü verici bir sığlığa yol açmıştır” dedi.

Sanatçıların güvenceli olması yanlışmış
Devletin sanatta ve kültürde teşvik eden bir konumda olması gerektiğinden dem vuran Erdoğan, sanatçıların güvenceli çalışmasını doğru bulmadığını söyledi:

Devlet sanatta kütürde destekleyen teşvik eden bir konumda olmalıdır. Prensip olarak sanatçıların devlet memuru olmasını doğru bulmuyorum. Ama Klasik Türk müziği, opera sanat dallarında devletin boşluğunu doldurulamayacağının farkındayım. Devlet ile kültür sanat faaliyetleri arasındaki sağlıksız durumunu belediyelerde görüyoruz.

Tiyatrocuları tasfiye et, televizyona sarıl
Devlet ve şehir tiyatrolarındaki aktörler siyasi eğilimleri nedeniyle işlerinden olurken, tiyatrolarda skora değil niteliğe koşulması gerektiğini savunan Erdoğan, en büyük kültür başarısının televizyon dizileri olduğunu ifade etti:

Televizyon dizileri küresel düzeyde en büyük kültür başarımızdır. Körfez’de Hindistan’da yaptığım gezilerde Türk dizilerine beğenildiğini duymak beni gerçekten farklı bir şekilde memnun etti. Hindistan ve Türkiye ortak film konusunda çalışma yapacak. Bilhassa tarihi dizilerin senaryoların doğruları anlatacak şekilde yazılması şarttır.

Kaynak: Sendika.Org