EMO Eski Yöneticisinin İşyerinde İşten Çıkarmalar!

Ekokonomik kriz bahane edilerek sıkça uygulamaya koyulan işten çıkarmalar, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Entes Elektronik’de de parça parça yaşanıyor. İki ay önce Kavacık’da bulunan Denge Elektronik’in kapatılıp, çalışan işçilerin işsizliğe mahkum edilmesiyle başlayan süreç, Entes Elektronik’de her hafta bir kaç işçinin işten çıkarılmasıyla devam etti.

Kriz bahanesiyle yapılan bu uygulamalar, OSB-İMES İşçileri Derneği’nde (OSİM-DER) örgütlü olan Gülistan Kobatan’ın işten çıkarılmasıyla gündeme geldi. 14 Mayıs 2009’dan itibaren Entes Elektronik önünde direniş başlatan OSİM-DER, bugün (22.05.2009) direnişte 8. günlerini tamamladılar.

Kapatılan Denge Elektronik ve işten çıkarmaların yaşandığı Entes Elektronik’in patronu Ahmet Tarık Uzunkaya Elektronik Mühendisi olup, Elektirk Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Eski Başkanı olarak da görev yaptı.

Uzun zamandır gündemdeki direnişlerden biri olan Sinter Metal’in patronu Olgun Tanberk de Makina Mühendisi unvanına sahip. Konuyla ilgili olarak Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’ne Sinter Metal’in patronunun onur kuruluna sevk edilmesi talebiyle dilekçe verilmişti. Ancak Oda Yönetim Kurulu, 380 kişiyi işten atan Tanberk’in söz konusu işlemi yaparken meslek icra etmediğini gerekçe göstererek onur kuruluna vermeyi reddedilmişti. Bu mühendis ünvanlı patronların mühendis sayılıp sayılmayacağı ile ilgili de bir tartışma başlatabilir.

 

politeknik.org.tr – İstanbul