Enerji İşçilerinden Yolsuzluğa Tepki

Enerji-Sen, BEDAŞ’ta yapılan yüz binlerce liralık yolsuzluğa karşı yarın (13 Mayıs) Taksim’deki BEDAŞ önünde saat 15.00’da bir basın açıklaması yapacak.
Enerji-Sen, bugün yaptığı bir açıklamada BEDAŞ’ta taşeron şirketlerde çalıştırılan işçiler üzerinden yüz binlerce liralık yolsuzluk yapıldığını ve bu durumun hem işçilerin hem de elektrik hizmetinden yararlanan abonelerin haklarının gaspı anlamına geldiğini belirtti. 
Enerji-Sen, BEDAŞ’a bağlı Sezen Yavuz Ltd Şti’de çalışan işçilere kıdem tazminatı verilmediğini ya da pazarlıklarla 300 – 500 lira arasında paralar verilerek 2 bin liralık ihbarnamelerin imzalatıldığını ifade etti. Bu belgeleri imzalamayan işçilerin yerlerinin değiştirildiğini, maaşlarında keyfi kesintiler yapıldığını belirten Enerji-Sen, BEDAŞ bünyesindeki taşeron şirketlerde 2 binden fazla işçinin çalıştığını ve bu uygulamalardan BEDAŞ’ın haberinin olmaması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi. 
Enerji-Sen, BEDAŞ’a bağlı taşeron şirketlerde işçilerin SSK primlerinin eksik yatırıldığını, belgeleri imzalamayan işçilere iş verilmediğini ve iş verilmediği için işe gitmeyen işçilerin ‘işe gelmediği’ gerekçesiyle işten çıkarıldığını da duyurdu. 
Konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunan Enerji-Sen, hakları çiğnenen tüm enerji işçilerinin yanında olacaklarını belirtti ve herkesi yarın Taksim’deki BEDAŞ binası önünde gerçekleştireceği basın açıklamasına çağırdı.  
kaynak: Sendika.Org