Bakanlıktan Beydağları Milli Park’ında HES’e Onay

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya’da Milli Park içinde yer alan ve 32 endemik türü barındıran Kesme Boğazı’nda HES yapımına onay verdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ise HES’e karşı çıktı ve yeni doğa katliamlarının uyarısını yaptı.

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Beydağları Milli Parkı ve Güney Antalya turizm alanı içinde turistlerin serinleme ve reaksiyon amacıyla çok sık ziyaret ettikleri Kesme Boğazı deresi üzerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı HES yapımı için onay verdi. Ege Yenilebilir Enerji şirketinin 1102 metre iletim yapılarından tasarladığı kesme regülatörü ve HES projesi için 24 Temmuz Çarşamba saat 14.00′da Kemer Belediyesi Kültür Salonu’nda halk katılım toplantısı yapılacağı da duyuruldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ise HES’e karşı görüş bildirdi. Müdürlüğün raporunda yeni bir doğa katliamının yapılacağı uyarısı yer aldı. Projenin Beydağları Sahil Milli Parkı ve Güney Antalya turizm alanı içinde bulunduğuna dikkat çekilen raporda, havzanın peyzaj kalitesinin en üst düzeyde olduğu ve projenin bölgede birçok doğal değeri geri dönülemez şekilde tahrip edeceğinin muhakkak olduğu vurgulandı.

Kemer orkidesi, Olimpos safranı gibi bitkilerin çevresel durumdan etkilendiği, tamamı CITES listelerinde yer alan yumrulu orkide türlerinin de doğal sığınağı konumunun tehlike altına girdiği raporda yer aldı.


Kaynak: Sendika.Org