Enerji İşçileri İş Bıraktı

Gaziosmanpaşa BEDAŞ’a bağlı Sultangazi ve Arnavutköy elektrik idaresi işçileri aylardır yatmayan maaşları için dün (13 Aralık 2010) sabah 08.00 itibariyle iş bıraktılar. BEDAŞ’ın asıl işçileri olmalarına rağmen muvazaalı (hileli) bir şekilde ALKAMA isimli bir taşeron firma üzerinden çalıştırılan işçiler maaşlarından yapılan kesintiler, 2009’dan kalan alacakları ve iş güvenliğinden yoksun çalışma koşulları ve son olarak da 3 aydır maaşlarını alamadıkları için iş bırakma haklarını kullanmaya karar verdiler.

Sultangazi’de 100’ün üzerinde ve Arnavutköy’de 50’ye yakın işçinin tamamının işyerlerinde başlattıkları iş bırakma eylemi bugün de devam ediyor. Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal ve Enerji-Sen Örgütlenme Daire Başkanı Ali Tosun da sabah saatlerinden itibaren işçilerin yanındalar.

Son alınan bilgilere göre taşeron firma bir aylık maaşı elden ödemek istedi; ancak işçiler bunu kabul etmeyerek maaşlarının tamamını alana kadar işbaşı yapmayacaklarını bildirdiler. Sabah saatlerinden itibaren idare müdürünün ve taşeron firma yetkililerinin çağrısıyla işyerlerine polis getirdi. Polis işçilere baskı yaparak eylemi kırmaya çalıştı; ancak Enerji-Sen yetkililerinin müdahalesi ve işçilerin kararlı tutumlarıyla polisi işyerinin dışına çıkartan işçiler eylemlerine devam ediyor.

Kaynak: sendika.org